Augusztus 16-tól október 28-ig tart a Pillér I. befektetési jegyeinek dematerializálásához kitűzött benyújtási időszak, ebben az időintervallumban kell a papírokat benyújtani, a hirdetmény szerint „bármely, értékpapírszámla-vezetésre jogosult pénzintézetnél vagy befektetési szolgáltatónál”. Ez persze csak a kinyomtatott formában a fiókokban pihenő papírokra vonatkozik, akiknek már értékpapírszámlán van a Pillérje, annak nincsen teendője, ott az átalakítás automatikus. Október 29-től már csak az új, dematerializált papírok forgalomképesek. Egyúttal megszűnik az A és B sorozat különbsége is (az A sorozat bemutatóra, a B sorozat névre szóló), aminek annyi jelentősége mindenképpen van, hogy a ritkább B sorozat tőzsdei forgalma még gyérebb, mint az A-é.
Amint az alapkezelő Prudent Investnél megtudtuk, a határidő végéig be nem nyújtott papírokkal kapcsolatban sem éri majd különösebb hátrány a befektetőket. Valószínű – de még nem biztos –, hogy a késők kevesebb helyen jelentkezhetnek majd dematerializált befektetési jegyeikért, de az alap lejártáig elkülönített számlán félreteszik nekik azokat. (Nincs szó tehát értékesítésről, mint ami a részvények esetében szokásos.) Az alap lejárta után ébredők a lejárati összegre tarthatnak majd igényt az elévülési idő végéig.
Kérdés persze, mikor is jár majd le az alap, melynek futamidejét már egyszer meghosszabbították 2003 végéről 2004 végére. Erről az alap 2003-as éves jelentése azt írja, hogy az esetleges újabb halasztásról szóló igazgatósági döntés eredményét június 30-ig közzé fogják tenni. (Mindkét Pillér eredeti kezelési szabályzata nyitva hagyta a kétszer egyéves halasztás lehetőségét, ezt a tavaly megszűnt Pillér II.-nél is maradéktalanul kihasználta az alapkezelő.) A döntésnél az írás szerint mérlegelni fogják majd az alap gazdálkodását, mely az utóbbi két évben 10,7-10,7 százaléknyi hozamot fizetett ki.
