Elemzők szerint mintegy harmadára csökkenhet az Egis és a Richter vesztesége, ha igaznak bizonyulnak a HírTV, a Magyar Nemzet és a Portfolio.hu értesülései. A meg nem erősített tudósítások szerint a kormány és a gyógyszergyártók megállapodtak a gyógyszerárak júliustól követendő szabályozásáról, ami a korábban várt terheknél kedvezőbb feltételeket biztosít a gyártók számára. A gyógyszerárak a nem támogatott szereknél az április előtti szintre állnának vissza, és a gyártók októberig vállalnák, hogy ehhez képest nem emelnek árat. A Richter és az Egis belföldi forgalmának mintegy 30 százalékát érinti ez az intézkedés. A támogatott szerek termelői ára is visszaállna az április előtti szintre, a gyártók pedig, amennyiben a gyógyszerkassza kiürül, forgalomarányosan (a tavaly év végi rendszerhez hasonlóan) visszatérítenék a támogatást. A kormány viszont állítólag vállalta, hogy – pontosan nem ismertetett mértékben – megemeli a támogatási keretet.
Miró József, a Cashline elemzője úgy véli, hogy a jelenleg 239 milliárdos gyógyszerkasszában mintegy 20 milliárd forint hiány keletkezhet az év végéig, s a két tárgyaló fél minden bizonnyal a hiány megfelezésében egyezett meg (vagyis 10 milliárd forint visszafizetés jutna a gyártókra). Vágó Attila, a Concorde elemzője is hasonló, 10-15 milliárdos kormányzati többletteher vállalását tartja valószínűnek.
Miró számításai szerint a Richter számára negyedévente 1,4 milliárd, az Egisnél 650-700 millió forintos nyereségkiesést jelentett volna az április óta érvényes rendszer fennmaradása. A nem támogatott gyógyszerek árának felszabadítása ezt önmagában egymilliárd, illetve 500 millió forintra csökkentené a két gyártónál. Amennyiben a kormány valóban 10 milliárddal megemelné a gyógyszerkasszát, és a hiány a 239 milliárdos jelenlegi értékhez képest tényleg nem lépné át a 20 milliárdot, akkor a veszteség a Richternél félmilliárdra, az Egisnél 250 millióra csökkenne.
Vágó Attila szerint amennyiben a megállapodás a híreszteléseknek megfelelően létrejön, az az Egis idei várható eredményét az eddigi 779 forintról 940 forintra emelné, s a részvény célárfolyamát 9000 forintról 10 500-ra módosítaná, ami 8,7-es P/E értéket ad. A Richternél a nemrégiben 1673 forintra csökkentett részvényenkénti eredményvárakozás 1824 forintra, a célárfolyam pedig 22 500-ról 24 ezer forintra nőne, ez 11,3-as P/E-nek felel meg.
Vágó értékelése szerint a megállapodás azt jelentené, hogy „a legrosszabbon túl vagyunk”, ám továbbra is fokozott óvatosságra inti a gyógyszerrészvények vásárlóit.
A Cashline elemzője optimistább, szerinte jelzésértékű lenne a mostani megállapodás, s a kormány kompromisszumkészsége azt sugallná, hogy még az idén hosszú távú megállapodásra is sor kerül a gyógyszergyártókkal. Az elemző meggyőződése, hogy egy ilyen egyezségben nagyobb hangsúlyt kaphatna a generikus termékek, s így a hazai gyártók preferálása. További érv lehet a hosszú távú megegyezés mellett a közelgő Richter-privatizáció, egy esetleges megállapodás ugyanis kedvezően befolyásolná az ebből származó állami bevételeket.
