A HVB Jelzálogbank Rt. most először egyéves, a lakosságnak szóló jelzáloglevéllel bővíti forrásait – tudtuk meg Nagy Gyulától, a pénzintézet vezérigazgatójától. A papír kamata a mai egyéves állampapír-piaci referenciahozam mínusz 25 bázispont lesz, az árfolyam megegyezik majd a névértékkel. Az intézményi befektetők igényeire szabott, megszokott aukció helyett jegyzéssel értékesítik a 2005/6 névre keresztelt papírokat, amelyek a HVB Bank fiókjaiban lesznek elérhetők június 14-től 16-ig.
A pénzintézeti csoport a tervek szerint nem kezd komolyabb marketingkampányba, a vásárlók várhatóan elsősorban a privátbanki ügyfelek köréből kerülnek majd ki. A kibocsátás maximális mennyisége most mindössze 500 millió forint, ám az akció sikere esetén nem zárják ki a továbbiakban nagyobb összértékű sorozatok kibocsátását sem. Túljegyzés esetén az elosztás jegyzésarányosan történik. A papír futamideje két okból is alacsonyabb az eddig megszokott, általában többéves konstrukciókénál: egyrészt a hazai magánbefektetők megtakarítási igényeinek így jobban megfelel, másrészt jól illeszkedik az egyéves kamatperiódusú jelzáloghitelekhez is.
A jelzáloglevelek nyilvános ajánlattétele szerint a futamidő június 18-tól június 13-ig tart majd, így valójában kisé rövidebb is egy évnél. A 10 ezer forintos papírok tőzsdei bevezetését nem fogják kérvényezni, de a forgalmazó pénzintézet árat fog rá jegyezni a futamidő alatt. A tegnapi egyéves állampapír-piaci referenciahozam egyébként évi 10,86 százalékra rúgott, amiből számolva 10,61 százalékos kamat adódott volna a papírra.
Az első, kifejezetten a lakosságnak szóló egyéves jelzálogleveleket az OTP-csoport februárban kezdte árulni, és azóta havonta újra bocsát ki ilyeneket. Az első négy sorozat 31,5 milliárd forint értékben kelt el, az ötödik most is jegyezhető évi 10,35 százalékos kamattal. A pénzintézet május végén 3 éves lakossági papírt is kínált.
A harmadik piaci szereplő, az FHB is bocsátott ki februárban egyéves papírt, szintén viszonylag széles hálózatban, ám jegyzés helyett aukciós eljárással. Itt a több tucat résztvevőből ítélve növekedhetett a magánszemélyek részvételi kedve a többéves kötvényekhez képest, de a mennyiség döntő részét még mindig nem ők jegyezték le. (Ez a sorozat egyébként 13 és 14 százalék közötti hozammal kelt el, lásd NAPI Gazdaság, 2004. február 10., 11. oldal.)
