A PKN Orlen pénteken aláírta a cseh kormánnyal az Unipetrol 63 százalékának megvásárlásáról szóló szerződést. A lengyel olajtársaság 512 millió dollárt fizetett a részvénycsomagért, amelyért korábban a Mol is pályázott. A magyar olajtársaság végül visszalépett, hasonlóan a szintén pályázó Royal Dutch Shellhez. A PKN két hónapig alkudozott az áprilisban tett 13,05 milliárd koronás ajánlatán, végül mégis maradt ennél az árnál – igaz, ez dollárban vagy euróban kifejezve a cseh deviza erősödése miatt növekedett, ma egy euró 31,2 korona körül ingadozik. A végső fizetendő összeget azonban egy későbbi könyvvizsgálat eredményétől tette függővé a két fél – írta a Dow Jones.
A PKN javára 5-től 25 százalékig csökkenthető, a cseh kormány javára pedig 1–15 százalék között növelhető a véglegesen fizetendő ár, amennyiben az ügylet zárásáig az eszközök értéke jelentősen változna a 2003. év végi mérlegben szereplő értékekhez képest. A társaság már most kifizeti a vételár mintegy 10 százalékát, később pedig – várhatóan ősszel, a különböző engedélyek beszerzését követően – a fennmaradó részre is sor kerül.
A PKN vezérigazgatóját mindenesetre, úgy tűnik, a sikeresnek induló akvizíció sem mentheti meg posztja elvesztésétől. Zbigniew Wrobelt várhatóan a részvényesek június 24-én tartandó közgyűlésén mentik fel pozíciójából – írta hétfői számában a Rzeczpospolita. A lap szerint a vezérigazgatót Marek Belka miniszterelnök és Jacek Socha pénzügyminiszter is felkérte távozásra, amit maga Wrobel nem kommentált. A hírügynökségek ugyanakkor többször is idézték Marek Belkát, aki – miközben hamarosan újabb bizalmi szavazásra kerül sor ellene – a PKN menedzsmentjében végrehajtani szükséges változásokról beszélt, hivatkozva a korábban Wrobel ellen folyó vizsgálatokra.
A Mollal korábban együttműködési tárgyalásokat folytató PKN körül tehát, úgy tűnik, egyelőre teljes a zűrzavar, ami persze csupán a lengyel politika általános állapotát tükrözi vissza, teljessé téve a bizonytalanságot a PKN részvényesei körében. Ilyen értelemben egyáltalán nem tűnik rossznak, hogy a Mol gyakorlatilag megszakította a lengyel céggel folyó tárgyalásokat, igaz – nyilatkozatai alapján – meghagyva magának a lehetőséget a visszatérésre, ha a korábbinál nagyobb fogadókészséget tapasztal.
