A Matáv megfontolja, hogy ajánlatot nyújtson be a montenegrói piacon monopolhelyzetben lévő Telecom Montenegróra (TM), amennyiben az ügylet feltételei és körülményei megfelelőek – mondta Straub Elek vezérigazgató a Bloomberg hírügynökségnek. A cégvezető az európai telefontársaságok szövetségének brüsszeli ülésén nyilatkozva úgy vélte, hogy a Matáv jó helyzetben van a Montenegróban való terjeszkedéshez, mivel a délkelet-európai régiót jól ismeri, s ez előnyt jelent számára.
A montenegrói kormány még az idén privatizálná a céget, korábbi hírek szerint júniusban írják ki a tendert. Straub tájékoztatása szerint a Matáv még nem tett ajánlatot. Korábban Zoran Sekulic, a montenegrói távközlési ügynökség vezetője nyilatkozott úgy, hogy a Matáv a Telekom Montenegro legkomolyabb vevőjelöltjének számít (NAPI Gazdaság, 2004. május 25., 11. oldal).
Straub beszámolt arról is, hogy jelenleg folyik annak vizsgálata, miképp oldják meg a fő tulajdonos, a Deutsche Telekom (DT) felé fennálló, augusztusban lejáró tartozás refinanszírozását. Erre két megoldás lehetséges: vagy megújítják a DT-hitelt, vagy más hitelezőktől vesznek fel kölcsönt. A magyar tőzsdei cég kedden jelentette be, hogy hatvanmilliárd forintos hitelt vesz fel a DT-től az osztalékfizetésre.
Hiába azonban a montenegrói terjeszkedési hírek, a Matáv növekedési stratégiájáról szólva Straub Elek a költségcsökkentést és az anyavállalattal való együttműködést emelte ki. A költségek közül a bérköltségek szorosabb kontrollját említette. A társaság emellett a T-Mobil Rt. (Westel) forgalmának növekedésével számol, egyrészt az előfizetői szám növekedése, másrészt az adatátvitelből származó bevételek emelkedése révén. Straub várakozásai szerint a mobil-adatátviteli bevételek (sms, kép) aránya a jelenlegi 15-ről 20 százalékra emelkedik.
A vezetékes ágazattal kapcsolatban a vezérigazgató a szélessávú internetet nevezte a kitörési pontnak, s megismételte, hogy a társaság 200 ezer ADSL-előfizetőt szeretne magáénak tudni az év végére (tavaly év végén ez 100 ezer körül volt).
