Jól sikerült a Földhitel- és Jelzálogbank Rt. az első öt hónapja - jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Gyuris Dániel, a társaság vezérigazgatója. A bankvezér lapunknak elmondta: az év végi számok meghaladják a közgyűlésen előre jelzetteket. Akkor a 2004. végi mérlegfőösszeget a tavalyinál 34 százalékkal nagyobbra, 416 milliárdra, az adózott eredményt 40 százalékkal többre, vagyis 5,6 milliárdra prognosztizálták.
Az idei hitelnövekményben is a terv fölött lesz a bank, ugyanakkor Gyuris elmondta, hogy korábban úgy vélték, a devizahitel csak tartalék lesz, de ma már úgy látják, hogy alternatívája a kamattámogatott hiteleknek. A devizahiteleken elérhető kamatmarzs egyébként 3-4,5 százalék közötti, vagyis meghaladja az állami támogatásos hiteleken elérhető, az MNB által számolt, jelenleg 1,8-3,2 százalék között szóródó marzsokat, de kisebb, mint az ugyancsak az MNB által a devizahitelekre számított kamatmarzs.
Ennek oka állítólag az, hogy a bank kevesebb költségelemet és alacsonyabb ügyfélkamatokat alkalmaz. Összességében azonban nem rossz, ha a bank portfóliója a támogatott hitelek mellett devizakölcsönökkel is feldúsul. Az FHB a devizahiteleit euróban kibocsátott jelzáloglevelekkel refinanszírozza, az idei kibocsátások már döntően ebben a devizanemben valósultak meg, de elképzelhetőek a svájcifrank-alapú levelek is.
A korábbi közgyűlési tájékoztatás szerint az FHB kamatbevétele is látványosan emelkedik majd, a 2003-as 24,7 milliárd forintról 42,1 milliárdra, az állandó költség pedig az infláció körül, a változó az üzleti volumen függvényében alakul. A pénzpiaci kitettség továbbra is alacsony marad, mivel alacsony a bankközi piacról szerzett források aránya. A tőkemegfelelési mutatót év végére 9,6 százalékra tervezik, az év végi eredménnyel együtt 10 százalék fölötti lesz. A tőkealapon számított fenntartható növekedés az FHB-nél biztosított, így tavaly után idén is kiugró lehet a tőkearányos eredmény.
