BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Akvizíciók helyett a belső növekedésre koncentrál a Mol

2004. május 31. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A belső növekedésre összpontosít a jövőben a Mol Rt., miután a közelmúltban három regionális versenytárssal való együttműködési kísérlete is meghiúsult - mondta Mosonyi György vezérigazgató a Bloombergnek. A cseh Unipetrolra a Mol nem adott be ajánlatot, azt az egyetlen jelentkező, a PKN veheti meg. A Petrom-pályázaton a román kormány az OMV-nek adta meg a kizárólagosságot, míg a lengyel PKN-nel folytatott tárgyalások megegyezés nélkül zárultak.
A Mol belső növekedés révén is el tudja érni a 2002-ben bemutatott stratégiában meghirdetett céljait - mondta Mosonyi. Erre jó alapot ad a gazdálkodási környezet: a csoport finomítói teljes kapacitással működnek, miközben a növekvő kereslet miatt rekordmagasságba szöktek az üzemanyagárak. Az utóbbi öt évben a társaság több mint 1,1 milliárd dollárt költött terjeszkedésre: finomítókat vásárolt Szlovákiában és Horvátországban, benzinkutakat Romániában.
A régió kiváló lehetőségekkel rendelkezik. A gazdasági növekedés várhatóan 4 százalék körül alakul, ami jóval magasabb a nyugat-európainál, s az üzemanyag-fogyasztás a következő négy-öt évben folyamatosan bővülni fog (a csatlakozó országokban feleannyi autó jut egy főre, mint Európa fejlettebb részén).
A növekvő kereslet következtében a világpiacon az első negyedévben megnőtt a finomítói árrés, s a tendencia a második negyedévben folytatódott. A vezérigazgató azonban nem hiszi, hogy a jelenlegi kedvező árrés évekig fenntartható, mint mondta, a piaci verseny előbb-utóbb csökkenti a marzsokat.
A magyar társaság egyébként növekvő versenyre számít a régióban, miután a PKN és az OMV is - a Moltól kissé lemaradva - a regionális terjeszkedés útjára lépett.
A Bloomberg felvetésére, miszerint a csökkenő kockázat és a növekvő piac vonzóvá teheti a csatlakozó országok cégeit a nyugat-európai olajtársaságok számára, Mosonyi kijelentette, hogy a Mol nem felvásárlási célpont. Ezek szép elméletek, de a valóság nem így működik. Senki nem érdeklődik irántunk, ezt egyértelműen kijelenthetem - tette hozzá.
Miközben a Mol az olajtermékekre fókuszál, közeleg a döntés a gázüzletág februárban meghirdetett három cégéről. A vezérigazgató elmondta, a potenciális vásárlók várhatóan napokon belül értékelik a cégeket. Elemzők korábban 1,4 milliárd dollárra becsülték a társaságok értékét. Mosonyi kifejtette, bár a részleges piacnyitás és az új importalapú árképzés hatására idén várhatóan 30 milliárdos nyereséget ér el az üzletág, ennek ellenére nem biztos, hogy meg kell tartani. Ebben az üzletágban legalább a regionális - ha nem a globális - szereplőknek áll a zászló. Ez alól mi sem lehetünk kivételek, s jelenleg azt kell vizsgálnunk, milyen megoldással tehetnénk a gázüzletágat regionálissá - mondta.
A gázüzletágból származó bevételt a társaság olaj- és gázmezők vásárlására fordíthatja. A Mol az év végén kezdi meg a próbaüzemet pakisztáni földgázmezőjén, a szibériai olajmező pedig várakozásokon felül teljesít. A Mol további lehetőségeket keres Oroszországban - mondta Mosonyi. Kisméretű, integrált társaságként olyan területekre törhetünk be, ahol mások még nem jelentek meg. Szeretnénk növelni saját olajkészleteinket, persze méretünkkel és kockázattűrő képességünkkel összhangban.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet