A belső növekedésre összpontosít a jövőben a Mol Rt., miután a közelmúltban három regionális versenytárssal való együttműködési kísérlete is meghiúsult - mondta Mosonyi György vezérigazgató a Bloombergnek. A cseh Unipetrolra a Mol nem adott be ajánlatot, azt az egyetlen jelentkező, a PKN veheti meg. A Petrom-pályázaton a román kormány az OMV-nek adta meg a kizárólagosságot, míg a lengyel PKN-nel folytatott tárgyalások megegyezés nélkül zárultak.
A Mol belső növekedés révén is el tudja érni a 2002-ben bemutatott stratégiában meghirdetett céljait - mondta Mosonyi. Erre jó alapot ad a gazdálkodási környezet: a csoport finomítói teljes kapacitással működnek, miközben a növekvő kereslet miatt rekordmagasságba szöktek az üzemanyagárak. Az utóbbi öt évben a társaság több mint 1,1 milliárd dollárt költött terjeszkedésre: finomítókat vásárolt Szlovákiában és Horvátországban, benzinkutakat Romániában.
A régió kiváló lehetőségekkel rendelkezik. A gazdasági növekedés várhatóan 4 százalék körül alakul, ami jóval magasabb a nyugat-európainál, s az üzemanyag-fogyasztás a következő négy-öt évben folyamatosan bővülni fog (a csatlakozó országokban feleannyi autó jut egy főre, mint Európa fejlettebb részén).
A növekvő kereslet következtében a világpiacon az első negyedévben megnőtt a finomítói árrés, s a tendencia a második negyedévben folytatódott. A vezérigazgató azonban nem hiszi, hogy a jelenlegi kedvező árrés évekig fenntartható, mint mondta, a piaci verseny előbb-utóbb csökkenti a marzsokat.
A magyar társaság egyébként növekvő versenyre számít a régióban, miután a PKN és az OMV is - a Moltól kissé lemaradva - a regionális terjeszkedés útjára lépett.
A Bloomberg felvetésére, miszerint a csökkenő kockázat és a növekvő piac vonzóvá teheti a csatlakozó országok cégeit a nyugat-európai olajtársaságok számára, Mosonyi kijelentette, hogy a Mol nem felvásárlási célpont. Ezek szép elméletek, de a valóság nem így működik. Senki nem érdeklődik irántunk, ezt egyértelműen kijelenthetem - tette hozzá.
Miközben a Mol az olajtermékekre fókuszál, közeleg a döntés a gázüzletág februárban meghirdetett három cégéről. A vezérigazgató elmondta, a potenciális vásárlók várhatóan napokon belül értékelik a cégeket. Elemzők korábban 1,4 milliárd dollárra becsülték a társaságok értékét. Mosonyi kifejtette, bár a részleges piacnyitás és az új importalapú árképzés hatására idén várhatóan 30 milliárdos nyereséget ér el az üzletág, ennek ellenére nem biztos, hogy meg kell tartani. Ebben az üzletágban legalább a regionális - ha nem a globális - szereplőknek áll a zászló. Ez alól mi sem lehetünk kivételek, s jelenleg azt kell vizsgálnunk, milyen megoldással tehetnénk a gázüzletágat regionálissá - mondta.
A gázüzletágból származó bevételt a társaság olaj- és gázmezők vásárlására fordíthatja. A Mol az év végén kezdi meg a próbaüzemet pakisztáni földgázmezőjén, a szibériai olajmező pedig várakozásokon felül teljesít. A Mol további lehetőségeket keres Oroszországban - mondta Mosonyi. Kisméretű, integrált társaságként olyan területekre törhetünk be, ahol mások még nem jelentek meg. Szeretnénk növelni saját olajkészleteinket, persze méretünkkel és kockázattűrő képességünkkel összhangban.
