A két tőzsde, a BÉT és a BÁT részvényeinek 50,2, illetve 75,6 százaléka gazdát cserélt a múlt héten, ám a tőzsdei integráció előkészületeit ez a - piaci szereplők zöme számára kifejezetten meglepetésszerű - lépés nem érinti. (Az új tulajdonosok budapesti bemutatkozásán Stefan Zapotocky, a Bécsi Tőzsde vezérigazgatója is üdvözölte az integrációt.) Török Sándor, a Budapesti Árutőzsde Rt. elnöke a NAPI Gazdaságnak elmondta, hogy a jelenlegi ütemezés szerint a BÁT-on szeptember 3-a lesz az utolsó kereskedési nap, és szeptember 6-án, hétfőn, a BÉT Vörösmarty téri székházában, egy most kialakításra kerülő első emeleti teremben kezdenek az árutőzsdei brókerek. A két tőzsde 5-5 tagú integrációs bizottságot választott, amely egyezteti a szabályzatokat és megpróbálja összeilleszteni a két intézményt.
Ez persze nemcsak a számítástechnikai infrastruktúra, hanem a személyi állomány „illesztését” is jelenti. Egyébként jelenleg is folynak az egyeztetések a Kelerrel és a PSZÁF-fel, ezek időigénye miatt szenvedett halasztást az eredeti, július eleji egyesítési dátum.
A BÁT-nak jelenleg 15 tagja van, a gabonaszekcióban nyolc-kilenc, a devizaszekcióban három cég üzletel rendszeresen. Utóbbiak forgalma - Török Sándor szerint - felülmúlja a BÉT jelenlegi devizaszekciójának forgalmát, így az integráció a BÉT (vagy ha addigra a név is változik, talán BÁÉT) számára egyértelmű forgalombővülést hozhat.
A helyszín változása a befektetők szempontjából gyakorlatilag nem hoz látható változást. A megkötött, de még le nem járt üzletek átkerülnek a BÉT-re, a termékek ugyanolyanok lesznek, sőt, ahol párhuzamos specifikációk léteznek (mint például a devizapiacon), ott mindkét termék egymás mellett futhat mindaddig, amíg ki nem derül, hogy melyiket szeretik jobban a befektetők.
A BÁT kiterjedt nemzetközi kapcsolatait - a szomszéd országok árutőzsdéi mellett a New York-i NYMEX-szel és a Chicagói Árutőzsdével szinte az alapítás óta hagyományosan jó a szakmai kapcsolat - a BÉT „örökli”, mondta Török Sándor.
Az elnök szerint a BÁT - anélkül hogy tudott volna a Bécsi Tőzsde és a HVB terveiről - már hónapokkal ezelőtt megindult a közép-európai regionális integráció útján. Valószínűleg augusztus végén vezetik be - még a „régi” BÁT-on - a közép-európai gabonakontraktust, amelynek újdonsága, hogy euróban számolják el és a teljesítési helyszínek között Budapest-Csepel mellett Bécs, Komárom/Komarno és Baja vagy Mohács is szerepel majd (NAPI Gazdaság, 2004. május 7-8., 11-12. oldal). Az új termék (minőségi jellemzői a minimum 12 százalékos fehérje- és a minimum 26 százalékos sikértartalom) a 2004. decemberi határidővel indul, és a magyar árutőzsdések reményei szerint sikerrel konkurálhat a párizsi MATIF gabonakontraktusával.
