Az osztrák OMV nyerte el a kizárólagos jogot Románia legnagyobb olajcége, a Petrom megvásárlásáért folyó további tárgyalások folytatására - tudósított a Dow Jones hírügynökség. A döntés nem volt meglepetés, hiszen az eredeti privatizációs versenyfelhívás is vásárlásra vonatkozott, és a kezdeti lelkesedést követően végül is a Mol legfontosabb versenytársa, az OMV maradt az egyetlen, amely készpénzt kínált a román olajvállalatért. Az OMV által kínált árat ugyanakkor csak találgatni lehet; szakértői becslések egymilliárd dollár körüli árról szólnak, hivatalos információ azonban egyszer sem szivárgott ki.
Az OMV által kiszorított versenytársak a Mol és az Occidental Oil & Gas voltak. Az Occidental azért esett ki, mert csupán egyes részeket kívánt megvásárolni az ott dolgozók létszáma (57 ezer alkalmazott) alapján gigantikusnak is mondható román olajcégből. A Mol viszont készpénz helyett inkább jól hangzó partnerséget ajánlott a román kormánynak, mely kölcsönös tulajdonosi viszonyt és a 33,34 százalékos Petrom-részesedés valós értékének bármikori megfizetését tartalmazta az ajánlat szerint. Ez a „valós érték” persze nem volt összegszerűen meghatározva, de az valószínű, hogy az OMV ajánlatánál kevesebb lehetett. A Petrom esetleges megvásárlásával az OMV szokatlanul erős pozícióra tehet szert a román piacon. A 2,2 milliárd dolláros éves forgalommal bíró Petromnak két finomítója van Romániában, a helyi piac mintegy felét tudhatja magáénak és majd' hétszáz benzinkúttal rendelkezik. A saját kitermelése is jelentős, 44 millió hordó kőolajat és 6,1 milliárd köbméter földgázt hoz felszínre évente, finomítói pedig 58 millió hordó kőolajat képesek feldolgozni. A privatizációs folyamat végén az OMV 51 százalékos részesedéssel bírna az időközben tőkeemeléssel is megerősített Petromban, miközben már most is 25 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik a Rompetrolban, Románia második olajcégében, amely az idén várhatóan a Petromot meghaladó árbevételt ér el.
Mindemellett az OMV igen nagy terheket vehet magára. A Petrom 57 ezer alkalmazottjának legfeljebb a töredékére lehet szükség egy jól szervezett, modern és költséghatékony olajvállalatnál. Ugyanakkor a romániai, piacinak közel sem nevezhető árképzési rendszerrel sem lehet majd könnyű a Mol versenytársának megbirkóznia. Márpedig ezekre a lépésekre szükség lehet, ha a Mol sikeres akvizíciói által támasztott versenyt állni akarja a reménybeli Petrom-vevő.
