BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újabb csúcseredmény az első negyedévben

A tőzsdei társaságok első negyedéves gyorsjelentései soha nem látott eredményrekordokat hoztak. A Mol 128, az OTP a magyar számvitel szerint 53 (IFRS szerint 85) százalékkal növelte nyereségét. A 21 tőzsdei cég együtt 119 milliárdos nettó eredményt produkált, amely 63 százalékkal több az akkor ugyancsak rekordnak számító tavalyinál.

2004. május 16. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Minden idők legmagasabb első negyedéves számait produkálta a Budapesti Értéktőzsde „felsőházában”, az A kategóriában vitézkedő 21 társaság a pénteken (a Globus számára szombaton) záruló gyorsjelentési szezonban. A 21 cég közül csak négy zárt mínusszal, és az összesített veszteség sem érte el a 2 milliárdot. Ezt is figyelembe véve az összesített nettó eredmény megközelíti a 119 milliárd forintot, szemben a tavalyi 73 milliárddal. A 63 százalékos profitnövekedés annak fényében figyelemre méltó, hogy tavaly, amikor az első negyedéves számok 27 százalékos eredménynövekedést mutattak, az éves összesített eredmény (a 21 vállalatnál együtt 296 milliárd forint) végül 18 százalékkal haladta meg a 2002-est. Bár az első három hónap elsősorban a Mol miatt mindig jóval erősebb, mint a többi negyedév, de a számokból már most is kitűnik, hogy hacsak nem lesz egy – például a devizahitellel bíró cégeket katasztrofálisan érintő – komoly megrázkódtatás, 2004 a rekorderedmények éve lesz a BÉT-en.
A legnagyobb növekedést tehát a Mol produkálta, az 52 milliárdos negyedéves nettó profit 128 százalékkal haladja meg a tavalyi, akkor ugyancsak befektetői örömöket hozó negyedévét. Az OTP másfélszeres, sőt, az IFRS-adatok szerint csaknem kétszeres eredménygyarapodása azért meglepetés, mert szinte minden évben megismétlődik és az elemzők már fogadásokat kötnek arra, hogy mikor törik meg a trend. (Eddig az optimisták vannak nyerőben.) A két Csányi Sándor által alelnökként, illetve elnökként irányított társaság – amelyeknek még külföldi terjeszkedési politikájuk is nagyban hasonlít egymásra – láthatóan dominálja a tőzsdei mezőnyt. Együttes eredményük tavaly a 21 cég teljes profitjának 58, idén már a 70 százalékát adja.
Az OTP–Mol páros látványosan elhúzott a másik két blue chiptől. A Richter 7,6 milliárdos eredménye 7,6, a Matáv 14 milliárdja pedig – elsősorban a vezetékes ágazat gyengébb teljesítménye, no meg a Westel márkanév több, mint 3 milliárdba kerülő kidobása miatt – 26 százalékkal marad el a tavalyi teljesítménytől. (Talán nem véletlen, hogy azóta szállt ki a Matáv it-jéből Csányi Sándor...) A középmezőnybe tartozik a két vegyipari cég. A BorsodChem 6 milliárdos nettó eredménye több, mint duplája a tavalyinak, a TVK pedig – igaz, csaknem a nulláról – tízszerezte eredményét. A két vegyipari vállalat együttesen elért 8,3 milliárdja jelzi, hogy a vegyipari ciklus felszálló ágába kerültünk.
A legnagyobb tavalyi vesztes Rába az akkori 2,2 milliárdos veszteségből 2,7 milliárdos nyereségbe fordította profitját, ez azonban nem rendes teljesítményének, hanem csaknem 5 milliárdos pénzügyi eredményének köszönhető. (A másik nagy adós, a BorsodChem mérlegét is csaknem hárommilliárddal javította a forint háromhavi folyamatos – mára már a múlt ködébe vesző – erősödése.) A vesztők közül a Danubius a tavalyi 2,2 milliárd nagyobbik felét ugyan lefaragta, de így sem igazán jók a kilátásai. A Fotex meglehetősen gyenge tavalyi első negyedéves formáját hozta. Tavaly az év vége előtt a Westel-hálózat eladása javította a szaldót, de idén még nem tudni, várható-e valamiféle „kiegyenesítő” lépés. A Pannonplast 450 milliós vesztesége ugyan több, mint a tavalyi, de egyesek már látják a fényt a Nagytétényi úti alagút végén. A NABI megfelezte tavalyi veszteségét, de üzemi szinten még masszív a mínusz. A tavaly még veszteséges Antenna idén csaknem egymilliárdos negyedéves profitot produkált (jól jöhet a privatizáció előtt), az évek óta gyengélkedő Synergon pedig csaknem nulláról a már látható szintre (37 millióról 79 millióra) javított. A nagyobbik informatikai cég, a Graphisoft évek óta először produkált régi önmagához méltó, 308 millió forintos negyedévet, hasonlóan az ugyancsak nehéz évek után magára találó Inter-Európához. A bank – igaz, csak adózás előtti számát publikálva – 676 milliós profitot mutatott ki. A cégek eredményének túlnyomó része (az adózás előtti eredmény 95 százaléka) az üzemi eredményből származik, a pénzügyi tételek, amelyek korábban jelentős veszteséget hoztak, összesítve alig 2,7 milliárdos mínuszt mutatnak. (A táblázatban a Zwack, a Danubius és az IEB hagyományosan csak adó előtti eredményével szerepel.)
Az első negyedév alapján nehéz megjósolni az éves eredményeket, de – még ha figyelembe is vesszük a Mol szezonalitását – durva becslés szerint elképzelhető a 360–380 milliárd forint elérése. Ez egyrészt 21–28 százalékos növekedés lenne 2003-hoz képest, másrészt ismét 10 alá szorítaná le a magyar piac – az utóbbi két hónapban két számjegyűvé vált – P/E átlagát. Az EU mezőnyében ez már legalábbis erősen vásárlásra ingerlő szám lehet.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet