BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Negyedével csökkent a Matáv profitja

Nem okozott meglepetést a Matáv meglehetősen mérsékelt számokat hozó gyorsjelentése. A távközlési cég nettó eredménye a tavalyi első negyedév 19 milliárd forintja után idén alig 14 milliárdra rúgott. Öröm az ürömben, hogy a csoport eladósodottsági rátája 36,6 százalékról 30,4 százalékra javult.

2004. május 13. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tavalyi első negyedévinél árnyalatnyival, mindössze 0,8 százalékkal magasabb bevétel ellenére a Matáv-csoport nettó eredménye csaknem ötmilliárd forinttal, több mint negyedével csökkent. A tavaly még 46 százalékos csoportszintű EBITDA-ráta (a távközlési cégek legfontosabb mutatója, amely a kamatfizetés, adófizetés és amortizáció előtti eredményt tartalmazza) 43,2 százalékra csökkent, úgy, hogy a MakTel továbbra is tartja kimagasló, 53 százalékos EBITDA-ját.
A vezetékes távközlés bevétele 7 százalékkal, működési eredménye 22 százalékkal csökkent, EBITDA-ja alig 37,7 százalék. A belföldi vezetékes bevételek 11, a nemzetközi díjak 20 százalékkal estek vissza, ezt csak részben tudta ellensúlyozni a bérelt vonali és adatátviteli szolgáltatások 21 százalékos bevételnövekménye. Korábban a mobilágazat növekedése vég nélkülinek tűnt, most azonban (közeledve a négymilliomodik előfizetőhöz) már igencsak lelassult a növekedés. A nemrég T-Mobile-ra keresztelt Westel bevételei ugyan 5,8 százalékkal gyarapodtak, de az átlagos havi percforgalom növekedése (3,9 százalék) jócskán elmarad az előfizetők számának egy év alatt bekövetkezett 12 százalékos bővülésétől. A működési költségek egy év alatt 8,8 milliárd forinttal gyarapodtak, nem kis részben a Westel márkanév leírása miatt. Ez 4,4 milliárdjukba került a Matáv tulajdonosainak. (Nem biztos, hogy a kisebbségi tulajdonosok is ugyanannyira boldogok a T-Mobile márkanévvel...)
A MakTelt, illetve a macedón távközlési cég 51 százalékát birtokló Stonebridge csaknem 90 százalékát – illetve a MakTel-akvizíciót terhelő goodwill-amortizációt – magában foglaló nemzetközi szegmens a tavalyinál lényegesen rosszabb, de sok tekintetben még így is imponáló számokat produkált. Macedóniában is a magyar távközlési piachoz hasonló folyamatok játszódtak le, csökkent a vezetékes és nemzetközi forgalomból származó bevétel. Ugyanakkor itt még szárnyal a mobilpiac, az előfizetők száma egy év alatt 46 százalékkal nőtt. Az amortizációs kulcsok felülvizsgálata – emelése – viszont jelentősen csökkentette a profitot, ha a cash flow-t nem is érintette. A rosszabb eredmények miatt a MakTel és a Stonebridge kisebbségi tulajdonosaira jutó eredmény is csökkent, a tavalyi 3,3 milliárdról 2,4 milliárd forintra.
A Matáv pénzügyi eredménye – amely a 183 milliárdos rövid lejáratú és 121 milliárdos hosszú lejáratú hitelállomány miatt értelemszerűen mindig negatív – egy év alatt javult, a 8,1 milliárdos veszteség 900 milliós árfolyamnyereséget, 8,4 milliárdos kamatkifizetést, 800 milliónyi jutalék- és díjfizetést, valamint 200 milliós kapott kamatot foglal magába. A Matáv hitelállománya most már gyakorlatilag teljesen forintalapú. Egy év alatt hatodával csökkentek a cég hitelei, ami – mint a gyorsjelentés fogalmaz – a csoport erős készpénztermelő képességét bizonyítja. Más olvasatban persze – mivel a hitelállomány jelentős része a fő tulajdonos Deutsche Telekom felé áll fenn (március végén éppen 200 milliárd forint), és a 70 forintos osztalék is elsősorban a 60 százalékos tulajdonos számára volt fontos – a számok inkább a DT pénzügyi présének erejét bizonyítják.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet