Remek negyedévet tudhatna maga mögött az Egis, ha a belföldi piacon tapasztalható nehézségektől eltekinthetnénk. Hiába nőtt azonban a társaság exportja 26 százalékkal, s ért el a negyedévben 52 millió dolláros rekordértéket, az egészségügyi kormányzat által április 1-jétől bevezetett árcsökkentés hatására március második felében lényegében leálltak az Egis hazai eladásai. (Az Egis üzleti éve szeptemberben kezdődik.) A vásárlások visszafogása mintegy 700 milliós kiesést okozott. Emiatt a belföldi forgalom csak egy százalékkal emelkedett, és 5,5 milliárd forintot tett ki. Hogy nem az Egis teljesítménye, hanem az egész piac romlott, azt mutatja, hogy a társaság megőrizte 6,7 százalékos részesedését, s harmadik helyét a hazai rangsorban. Mint Marosffy László gazdasági vezérigazgató-helyettes tegnapi sajtótájékoztatóján kiderült, a nagykereskedők és gyógyszertárak áprilisban valósággal rászabadultak az Egis-termékekre – egyetlen hónap alatt 2,9 milliárd forintra nőtt a belföldi forgalom. Ez azonban már a csökkentett árakon értendő, vagyis a társaság árbevételéből és nyereségéből (havi) 270 millió forintot le kell vonni a korábbi árszinthez képest.
Visszatérve a társaság elmúlt (második) üzleti negyedévéhez a megelőző három hónapban tapasztalt kedvező tendencia fennmaradt, sőt bizonyos területeken erősödött is. Az export nemcsak dollárban nőtt, hanem dacára a dollár gyengülésének, ezúttal forintban is emelkedett, 9 százalékkal. A stratégiai piacok közül Oroszország és Ukrajna rendkívül jól szerepelt (42 százalékos növekedés), úgy tűnik, kezdenek termőre fordulni a marketinghálózat fejlesztésének és az új termékek bevezetésének ráfordításai. Hasonló mondható el a lengyel és a román piacról, a kelet-európai eladások összesen 32 százalékkal nőttek a negyedév során. A nyugat-európai késztermék-export ugyan az első negyedévhez képest kevésbé volt látványos, ám az akkori 5,3 millió dollár után a második negyedévi 5 millió dolláros teljesítmény is terven felüli. Meglepetésre feléledt és az első negyedévihez képest háromszorosára ugrott a hatóanyagexport, a korábbi pesszimista prognózisokkal szemben az Egis már a tavalyi teljesítmény megismétlését várja ettől a területtől.
A társaság első félévi árbevétele 30,69 milliárd forintra emelkedett, az értékesítés volumene 12 százalékkal nőtt. A költségeket sikerült kézben tartani: a közvetlen költségek a második negyedévben az árbevétel 44 százalékára rúgtak, de az első negyedév kedvezőbb számai javítottak a féléves mutatón. Az általános költségek és a kereskedelmi ráfordítások 13, a kutatási költségek 18 százalékkal nőttek. A féléves üzemi eredmény 15 százalékkal emelkedve 3,36 millió forint lett, ebből a második negyedben 1,766 milliárd keletkezett, ami viszont két százalékkal elmarad az egy évvel korábbitól.
A pénzügyi tételek nem változtattak jelentősen az eredményen, féléves szinten 309 milliós pluszt hoztak. Az adózás előtti eredmény 3,656, az adózott 3,276 milliárd forintra rúg, ez utóbbi 19 százalékos emelkedést jelent, a belföldi piaci nehézségek ellenére. Az Egis részvénye a várakozásoknak megfelelő eredményszámok ellenére másfél százalékkal, 8055 forintra esett a tőzsdén. Némi magyarázatot adhat, hogy a gyengülés a nap végén következett be, miután Orbán István elnök-vezérigazgató szavaiból kiderült, hogy az elmúlt időszakban semmilyen előrelépés nem történt a gyógyszergyártók és a minisztérium közötti megbeszéléseken. Mint Orbán elmondta, még a tárgyalások irányelveit sem sikerült tisztázni, ami nyilván a mostani „szabályozás” meghosszabbításának rémképét vetítette a befektetők elé.
