Ami a márciusi adatok alapján már várható volt áprilisban bekövetkezett: a befektetési alapok minden típusánál növekedés volt tapasztalható. Folytatódott a bővülés a pénzpiaci alapoknál és csaknem egyéves folyamatos csökkenés után végre nőni tudott a kötvényalapokban kezelt vagyon is, igaz, még csak 1,5 százalékkal. Látványosan, 6,3 százalékkal nőtt egy hónap alatt a részvényalapok vagyona. Arról tehát nincs még szó, hogy tömegesen térnének vissza a befektetők ezen alapokba, de mindenképpen pozitív, hogy a jelek szerint a bizalom kezd helyreállni – írja a Bamosz (Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége) áprilisi hírlevele.
Az alapok vagyona összesen 2,8 százalékkal, 833 milliárd forintra nőtt (a zártkörű és a zárt végű konstrukciókkal együtt). A szervezet tagjainak kezelésében levő összes tőke – nyugdíjpénztári vagyonnal és egyéni portfóliókkal együtt – 1,7, százalékkal, több, mint 30 milliárd forinttal bővült, megközelítve a 2150 milliárd forintot, ami egyben új rekordot is jelent.
Megjegyzendő ugyanakkor, hogy a növekedés egy része rendkívüli jellegű tételeknek köszönhető. Így a pénzpiaci alapok bővülésében oroszlánrésze volt egyetlen bank marketingakciójának, a részvényalapok pedig elsősorban egy új, zárt körű alap indulása miatt nőttek. Az értékpapírok árfolyamai nem befolyásolhatták túl pozitívan az alapok vagyonát, mert áprilisban sem a BUX, sem a MAX államkötvényindex értéke nem nőtt számottevően. A kisbefektetők így nyilván hoztak – becslésünk szerint közel 20 milliárd forintnyi – plusz pénzt is.
