Tegnap forgott utoljára a tőzsdén tavalyi osztalékszelvénnyel az Elmű, és a párját ritkító (a Matávét is meghaladó), árfolyamértéken 1,3 milliárd forintos forgalom bizonyítja, hogy a befektetők figyelték a naptárt. Tegnap egyébként még három másik áramszolgáltató és az Antenna Hungária tette közzé fizetési naptárát. A következő komolyabb szelvényvágó nap május 26-án következik, ekkor a három ajánlat alatt álló áramszolgáltató-papír forgalma fog megugrani.
Az adószabályok szerint – amint az a befektetők előtt jól ismert – a magánszemélyeknél 20 százalékkal adózó osztalék a cégeknek adózott eredményt növelő bevétel. Ugyanakkor ha a papírt szelvényvágás után – praktikusan az osztalékkal csökkentett árfolyamon – veszteséggel adják el, az adómegtakarítást jelent. E napokon megindul a papírok vándorlása a magánkezekből a céges kezekbe, majd a következő nap vissza, a jutalékból élő brókerek örömére. Persze csak akkor, ha az adott részvény osztalékhozama eléri legalább az 5 százalékot, ellenkező esetben ugyanis az adómegtakarítás (5 százalékos osztalékhozamnál 0,8 százalék) nem fedezi a brókerjutalék költségeit.
