BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

E.ON-ajánlat három árampapírra

Jóváhagyták az E.ON Hungária Energetikai Rt. vételi ajánlatát az Édász, a Dédász és a Titász részvényeire, pontosan a szükséges áron, nem többön. A befektetőknek a tavalyi osztalékért nem kell aggódniuk: az ajánlat június 10-ig él, a szelvényvágás napja viszont május 26.

2004. május 10. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Megjelent az E.ON – immár a felügyelet által jóváhagyott – vételi ajánlata mindhárom többségi tulajdonában lévő áramszolgáltató társaság részvényeire. A német árammulti az Édászért 13 093, a Dédászért 10 346, a Titászért 10 433 forintot kínál, egy fillérrel sem többet, mint amennyit muszáj kínálnia. Igaz, nem is kevesebbet, és úgy látszik, még ez is eredmény.
Bizonyos jelek arra mutatnak, hogy az ajánlattevő legalábbis eljátszott azzal a gondolattal, hogy előbb lezárja az ajánlatot, esetleg ki is szorítja a megmaradt részvényeseket, és csak utána kezdi meg az április közepi közgyűléseken jóváhagyott 2003. évi osztalékok kifizetését. Túl az erkölcsi megfontolásokon mindez számos jogi aggályt is felvetett (NAPI Gazdaság, 2004. május 6., 11–12. oldal). Született egy beadvány a PSZÁF-hez, amelyben azt fejtegették: amikor a társaságok közgyűlése nem döntött az osztalékfizetésről, hanem azt az igazgatóság hatáskörébe utalták, voltaképpen törvénysértés történt, lévén az osztalékról való döntés kizárólagos közgyűlési hatáskör. Egyes információk szerint a Brau-ügyön megedződött TEBÉSZ is arra készült, hogy a befektetők védelmében felveszi a kesztyűt az E.ON-nal.
Nem tudni, hogy a színfalak mögött miféle egyeztetések folytak, de végül az E.ON az ajánlattal egyszerre tette közzé, hogy mindhárom cég június 8-án fizeti az osztalékot, vagyis utoljára május 26-án forognak szelvénnyel a papírok a tőzsdei kereskedelemben. Az ajánlat május 12-től június 10-ig tart, így az azt elfogadó befektetők nem károsodnak.
Kérdés persze, hogy a másik neuralgikus probléma (lehet-e úgy kiszorítani, hogy az ominózus 90 százalékos határt nem az adott ajánlatban, hanem már korábban átlépte a kiszorítani vágyó nagyrészvényes) mekkora hullámokat ver. Ehhez azonban alighanem meg kell várni a – számokból ítélve – sikerre ítéltetett vételi ajánlat befejezését. Ha a befektetők meg is kapják a tavalyi osztalékot, a tőzsde hamarosan mindenképpen szegényebb lesz három áramrészvénnyel.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet