BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jól rajtolt az Inter-Európa az idén

Egyelőre nincs veszélyben az idei évre várt 2 milliárd feletti eredmény az Inter-Európa Banknál – derült ki a pénteki gyorsjelentésből. Az anyabank 501 milliós adózott eredménye ötödével, a csoport 676 milliója 37,4 százalékkal haladja meg a tavalyi, amúgy szintén elég erős első negyedév teljesítményét.

2004. május 9. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tavalyi 50 százalékos eredménynövekedés után idén sem sokkal lassabb a profit bővülése az Inter-Európánál. A már 94,66 százalékban a Sanpaolo-IMI és a vele szövetséges Holneth BV tulajdonában lévő bank az első negyedévben a tavalyi 416 millióról 501 millióra növelte adózott eredményét. Csoportszinten ennél is magasabb, 37,4 százalékos a növekedés. A banknál a kamatjövedelem harmadával bővült, lehúzta viszont a pénzintézeti jövedelmet a nettó díj- és jutalékbevételek mindössze 4,5 százalékos emelkedése. Mivel a banküzemi költségek – a fiókhálózat állandó gyarapodása miatt – negyedével nőttek, a helyzeten csak a veszteség- és tartalékleírások csökkentése javított. (A bank tavaly az első három hónapban 324 milliót, idén viszont csak 190 milliót forintot fordított erre.)
A konszolidált adatok – elsősorban a bank ügynökeként tevékenykedő IE-New York kedvező számai miatt – jelentősen eltérnek a bankiaktól. A hosszú éveken át elég sanyarúan teljesítő brókerház a kvázi-beolvasztás után megtáltosodott. A konszolidált eredmény adó előtt és után 175 millióval haladja meg az anyabankét, a brókerháznak áthozott veszteséghegyei miatt az adófizetéssel egy ideig vélhetően nincs gondja.
A bank mérlegfőösszege 2004. március végén 197 milliárd forint volt, a csoportszintű adat pedig ezzel jóformán teljesen megegyezett. December végén még 198 milliárdra rúgtak az eszközök és a források. A konszolidált saját tőke – az áprilisi közgyűlésen megszavazott, de még ki nem fizetett 88 forintos osztalékot természetesen levonva – 13,452 milliárd forint, ami részvényenként 1920 forintot jelent. Ezek szerint a bank tőzsdei értéke szinte hajszálpontosan megegyezik a könyvértékkel, ami – hacsak a múlt heti OTP-RoBank tranzakció 200 feletti P/BV mutatójára gondolunk – meglehetősen alacsony. (Az OTP és az FHB P/BV értéke ennek több mint négyszerese.)
Az IEB az idei évre – amint a közgyűlésen kiderült (NAPI Gazdaság, 2004 április 13., 7–8. oldal) – kétmilliárd forint feletti eredményt tervezett. Bár az első negyedéves számok a bank története során (az 1994-es tőzsdei bevezetés óta) egy év, a 2001-es kivételével mindig meghaladták az éves tényleges nettó eredmény időarányos részét, a mostani jelentés alapján nem tűnik nehéznek a 2 milliárdos cél túlteljesítése. A 300 forintos várható EPS alapján az 1900 forint körüli bankpapír nem mondható drágának, de kétségtelen, hogy az árfolyamot nem a bank eredményei, hanem az esetleges kivásárlásról felröppenő híresztelések és befektetői remények mozgatják.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet