BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Osztalékot fizet a BÉT

Több meglepetést is hozott a BÉT Rt. tegnapi közgyűlése. Részvényesi indítványra a tavalyi 129 millió forintos eredménye háromszorosát, 352 millió forintot (részvényenként 65 forintot) osztalékként fizet a tőzsde, ugyanakkor a nagytulajdonosok egymás alapszabály-módosító javaslatait szavazták le.

2004. április 28. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jaksity György igazgatósági elnök távolétében Cselovszky Róbert it-tag számolt be a Budapesti Értéktőzsde Rt. tegnapi rendes közgyűlésén a tőzsde – és a magyar értékpapírpiac – tavalyi esztendejéről. A fellendülés a BÉT számain is meglátszik, a tőzsde 602 millió forintos amortizációs leírás után 129 millió forintos eredménnyel zárta az évet. (A tőzsde 2006-ig adómentességet élvez.) Az értékpapírpiac 1,53 milliárd forintos tavalyi bevételéből félmilliárd a kibocsátóktól, 700 millió a befektetési szolgáltatóktól és mintegy 280 millió az információt vásárlóktól származott. Az év végén 2,1 milliárd forintot érő állampapír-állomány és a 2002-es év után járó Keler-osztalék együtt 226 millió forintos pénzügyi eredményt hozott.
Az igazgatóság – leginkább a gondolatban még teljesen le nem zárt BÁT-os Keler-ügyletre is tekintettel – nem javasolt osztalékfizetést, de az Arago Rt. javaslatára a közgyűlés végül nagy többséggel 352 millió forint (kétharmad részben az összesen másfél milliárdos eredménytartalék terhére megvalósítandó) osztalékfizetés mellett döntött. A száz forintos BÉT-részvényekre május 10-étől fizetik a 65 forintos osztalékot. (A BÉT tavaly 11 forintot fizetett.)
Az alapszabály-módosítás napirendi pontnál folytatódtak a meglepetések. A részvényesek leszavazták az igazgatóság – szövegszerűen a társasági törvény változását átvezettető – indítványának egyik részletét. Ezek után egy, a BÁT-tal való integráció miatt esedékes névváltoztatást célzó részvényesi indítvány nem kapta meg a szükséges többséget. (A javaslat szerint a PSZÁF engedély jóváhagyásának napjától a BÉT ismét visszakapta volna régi, 1864-től 1948-ig érvényes nevét, a Budapesti Áru- és Értéktőzsdét.)
Ezután következett a (lapunk két munkatársa, Korányi Tamás és Almás Andor tulajdonában álló) BAÁL Kft. és két magánszemély indítványa, amely a tízszázalékos szavazati korlát februári eltörlése után igyekezett a tőzsdei tevékenység megszüntetése vagy külföldre vitele ellen hatékony védelmet beépíteni az alapszabályba. Javaslatuk szerint ilyen döntést csak a teljes részvényszám legalább 75 százalékával, az aktuális közgyűlésen részt vevő szavazatok 80 százalékával lehetett volna a jövőben meghozni. Bár a részvényesek 62 százaléka támogatta a javaslatot, egyebek mellett a Cashline és a Magyar Nemzeti Bank ellenszavazata miatt kimaradt az alapszabályból. Ezután sikerrel átment az igazgatóságon belül az alelnöki poszt megteremtésére irányuló – hasonló összetételű részvényesi kör által fémjelzett – javaslat, de egy másik indítvány (az igazgatóság létszámának 7-ről 11-re való felemelése) már nem kapta meg a többséget.
Végezetül a közgyűlés elfogadta az integrációs tárgyalásokról szóló igazgatósági beszámolót és döntött arról, hogy a BÉT-en az árutőzsdei kereskedés kezdőnapja 2004. szeptember 6-a legyen, feltéve, hogy addig a PSZÁF engedélyezi a BÁT számára a tevékenység megszüntetését, a BÉT számára pedig az árutőzsdei tevékenység átvételét.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet