Teljesítettük kitűzött céljainkat – értékelte a Matáv tavalyi évét az éves közgyűlésen Straub Elek elnök-vezérigazgató. A társaság árbevétele 2,8 százalékkal emelkedett, az EBITDA ráta 40,2 százalék volt, beruházásra 88,3 milliárd forintot fordítottak, a létszám az anyavállalatnál 1100, a leánycégeknél pedig további 330 fővel csökkent. Az elnök sikerként értékelte, hogy a cégcsoport a szigorodó szabályozási környezet ellenére is 198 milliárd forint szabad készpénzt termelt. A szabályozói környezet idén tovább nehezíti a Matáv helyzetét, így az idei tervek nem optimisták. A bevételeket a tavalyi 600 milliárd forint körüli szintre várják, az EBITDA-ráta 40 százalék körül alakulhat. Beruházásokra – esetleges UMTS- és akvizíciós költségek nélkül – 90 milliárdot céloznak meg, az amortizáció 136–139 milliárd között lesz. Straub célul tűzte ki, hogy idén szinten tartsák vagy kissé növeljék a vezetékes előfizetők számát, és év végére megduplázzák a december végén százezres ADSL-előfizetői tábort.
A közgyűlés 67,24 százalékos részvétel mellett egyhangúlag elfogadta a beszámolókat és rábólintott a 70 százalékos, részvényenként 70 forintos osztalékra. Az igazgatóságnak az év végéig meg kell szerveznie a részvények dematerializációját. A társaság vezető testületeit ezentúl nem egy, hanem három évre választják, s az igazgatóság prominense lett Surányi György volt jegybankelnök is. Az igazgatók és az fb tagjai egyébként változatlan fizetségért végzik munkájukat, s idén sem kapnak opciós részvényeket a Matáv vezetői. Mint a MagyarCom képviselője kifejtette, a világon mostanában ellenérzéssel viseltetnek a részvényopciók iránt, így a Matávnál érvényben lévő hároméves opciós tervet módosítják, és a tavalyihoz hasonlóan idén sem kapnak részvényt a vezetők. Mint mondta az opciónál transzparensebb módon jutalmazzák majd őket. Mindez azt jelenti, hogy az eredetileg tervezett 17 millió új részvény helyett csak a 2002-es 4,9 millió darabot bocsátják i a programon belül, az alaptőke pedig 1,7 milliárd helyett 490 millióval nő.
