BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Mol nem tett ajánlatot az Unipetrolra

2004. április 25. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A péntek esti végső határidő után a Mol közölte, nem adott be ajánlatot a cseh Unipetrol 62,99 százalékos állami részesedésének megvásárlására. A Dow Jones szerint a Royal Dutch/Shell már pénteken napközben jelezte, hogy kiszáll a versengésből, így a lengyel PKN Orlen egyedül maradt. A cseh hatóságok a pályázat eredményhirdetése miatt mára kérték az Unipetrol-részvények kereskedésének felfüggesztését.
A Mol visszalépését indokolva közölte, integrált olaj- és gázipari üzleti portfoliójába nem illeszthető be optimálisan az Unipetrol holding, tekintettel annak jelenlegi összetételére és azokra a jelentős kockázatokra, amiket a jelenlegi privatizációs struktúra rejt magában. A Mol hangsúlyozta: alaptevékenységében, az olajiparban kíván terjeszkedni, miközben az Unipetrol holdingban szereplő petrolkémiai cégek tőkeigénye - az Unipetrol-érdekeltségek hiteleit beleértve - önmagában meghaladhatja az egymilliárd eurót.
A társaság továbbra is szeretné erősíteni jelenlétét a cseh piacon, így kész tárgyalni az Unipetrol olajipari érdekeltségeiről. A Slovnafton keresztül a Mol 27 százalékos részesedéssel a cseh üzemanyag-nagykereskedelem második legnagyobb szereplője, míg kiskereskedelmi részaránya két százalékos. Ez utóbbit a társaság közép-, illetve hosszú távon szeretné 10-15 százalékosra növelni, főleg zöldmezős beruházásokkal.
A visszalépések nem okozhatnak meglepetést miután iparági elemzők már korábban felhívták a figyelmet arra, hogy a holdingstruktúra megnehezítheti az Unipetrol egyben történő eladását. A Mol mindazonáltal már a második régiós privatizációs lehetőségből hátrál ki, így a piac egyre nagyobb várakozásokkal tekint a PKN-nel folytatott tárgyalások április 30-i záróidőpontjára.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet