BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Maradt a Zwack-osztalék

Hatodszor is részvényenként 750 forintos osztalékot szavazott meg a Zwack Unicum Rt. közgyűlése. Tegnap az osztaléknál sokkal nagyobb vitát váltott ki a részvények dematerializációja. Az év eleji létszámcsökkentés költségei miatt az első negyedév eredménye ötödével maradt el a tavalyitól.

2004. április 22. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Zwack Unicum Rt. részvényesei a tegnapi közgyűlésen szinte vita nélkül elfogadták a 2 milliárd 85 milliós magyar nem konszolidált (2002: 2194 millió), a 2 milliárd 97 milliós magyar konszolidált (2002: 2216 millió) és a 2 milliárd 146 milliós IFRS szerinti (2002: 2218 millió) adózott eredményt tartalmazó mérlegeket, és elégedetten vették tudomásul, hogy a tizenegyedik éve tőzsdén forgó italgyártónál immár hatodik éve kőbe vésődött a 750 forintos részvényenkénti osztalék. Talán e ténynek tulajdonítható, hogy valamennyi tőzsdei társaság közül a Zwacknak van a leghűségesebb kisrészvényesi gárdája, sokan szinte „családi ezüstnek” tekintik az utóbbi években stabilan 10 százalék feletti osztalékhozammal büszkélkedő italpapírt.
A hűséges kisrészvényesek nem csekély aggodalommal fogadták az unicum-papír közelgő dematerializációjáról szóló döntést. A 3500 részvényes túlnyomó része otthon, fizikai formában őrzi általában húsz darabnál kevesebb részvényét, számukra a kötelező értékpapírszámla-nyitás terhei elég riasztóak. A cég csupán annyit tehet, hogy figyelembe veszi az érzelmi oldalt: a kisrészvényesek a részvényre formailag emlékeztető emléklapot kapnak, amely kifejezheti számukra a céghez fűződő kapcsolatot.
A Zwack tegnap a tőzsdei cégek közül elsőként, a közgyűlésre időzítve tette közzé tőzsdei gyorsjelentését. Ebből kiderül, hogy az idei első negyedévben a tavalyinál 6,7 százalékkal magasabb nettó forgalom mellett mintegy ötödével, 251 millió forintról 202 millió forintra esett vissza a cégcsoport adó előtti eredménye. (A Zwack gyorsjelentéseiben mindig csak az adó előtti számokat teszi közzé.) Ez a 2 milliárd 670 millió forintos éves tervhez képest nem tűnik soknak, de - mint a NAPI Gazdaság kérdésére adott válaszából kiderült - Frank Odzuck vezérigazgató elégedett az eredménnyel. A cégcsoport idén jelentős létszámleépítést hajtott végre (a tavaly március végi 329 dolgozóból 302-en maradtak), ennek költségei 62 millió forintra rúgtak. Ez okozta a személyi költségek látványos megugrását. Emellett a marketingkiadások is nőttek.
A magyarul kiválóan beszélő, német származású vezérigazgató - akit a tegnapi közgyűlés választott be az igazgatóságba - vázolta az EU-csatlakozás által különösen időszerűvé tett új marketingstratégiát. Eszerint a Zwack a minőségi italok választékának bővítésével készül árelőnye elvesztésére. (A külföldi italok vámjának megszűnése után a Zwack-termékek árelőnye 10 százalékra zsugorodik.) A vezérterméknek számító Unicum és Vilmos körte mellett már a piacon van a Vilmos nektár és a mézes ízesítésű Fütyülős barackpálinka.
Zwack Péter, a cég elnöke elmondta, hogy a cég az amerikai piacon történő térnyerést is megkísérli. Az export - elsősorban olaszországi eladások révén - másfélszeresére bővült, ám a Zwack még így is nagyon messze áll attól, hogy nemzetközi márkává váljon: nettó árbevételének 94 százalékát Magyarországon éri el.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet