Ötödére, a jelenlegi 1010-ről 202 forintra csökkenhet a BorsodChem (BC) részvényeinek névértéke, amennyiben az április 27-ei közgyűlés jóváhagyja az igazgatóság erre vonatkozó javaslatát. Amint a tegnap közzétett előterjesztésekből kiderül, az igazgatóság javaslatának célja többek között, hogy a részvények, illetve GDR-ek ára olyan szintre kerüljön, amely pozitív hatással lehet likviditásukra. A névérték csökkentése, illetve a részvények számának növekedése vonzóbbá teheti a BÉT-en forgó részvényeket, illetve a londoni tőzsdén forgó GDR-okat „egyes befektetők számára” - hangzik a hivatalos indoklás. Egyelőre nem lehet tudni, hogy valójában milyen szándékok húzódnak meg a meglehetősen dodonai megfogalmazás mögött. A részvények likviditásának növelése mellett minden bizonnyal technikai okok teszik szükségessé az ötödölést. Annyi mindenesetre bizonyos, hogy a kisrészvényesek számára nem jelent eladási kényszert, hiszen a BC már dematerializált részvény, s a névérték csökkentése az értékpapírszámlákon automatikusan történik. (Az alvórészvényeket már a dematerializáció során érvénytelenítették.)
A vonatkozó jogszabályok szerint a névértékcsökkentéshez a közgyűlésen jelen levő részvényesek legalább háromnegyedes többsége szükséges, ám ebben a tulajdonviszonyok ismeretében nem lesz fennakadás.
Az igazgatóság 260 forintos részvényenkénti osztalékot javasol a közgyűlésnek, ez 3 milliárd 170 millió forint kifizetését jelenti az anyavállalat 6,6 milliárdos, magyar számvitel szerinti adózott nyereségéből. A részvényesek beszámolót hallgathatnak meg a saját részvények vásárlásáról: a társaság még január végén 13 950 forinton vett 60 ezer saját részvényt közgyűlési felhatalmazás alapján. A vételek célja a tőkeszerkezet optimalizálása, esetleg akvizíciók során történő felhasználása, illetve munkavállalói részvényjuttatási program bevezetése.
