BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nevet változtat a Dédász

2004. április 18. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Kiemelkedő évet zárt a pécsi székhelyű Dél-dunántúli Áramszolgáltató (Dédász) Rt. A társaság 68,055 milliárd forintos árbevétel mellett 3,816 milliárd forintos adózás előtti eredményt ért el, ami 600 millió forinttal múlja felül a 2002. évit – jelentette be pénteken a cég közgyűlését követően Paluska Zoltán. Az igazgatóság elnöke közölte, 10 százalékos osztalékot fizetnek részvényeseiknek.
Tavaly egyébként az értékesítés árbevétele 5,6 százalékkal nőtt, amelynek két legjelentősebb tétele a villamosenergia-értékesítés és a rendszerhasználati díj volt. Paluska ugyanakkor hozzátette, 2003-ban 13,4 százalékkal csökkent az értékesített villamos energia mennyisége. Ezen belül a nagyfogyasztóknak 30,1 százalékkal kevesebb, míg a kisfogyasztóknak 3,2 százalékkal több áramot adtak el.
Immár a szabadpiacon vásárol áramot többek között a Dunaferr, a DDCM beremendi gyára és a General Electric (GE) nagykanizsai üzeme is. Lapunk kérdésére az igazgatóság elnöke kifejtette, a nagyfogyasztók „távozása” az esetek jelentős részében nem rontotta, hanem javította a társaság eredményét, mivel e cégek – épp a mennyiség miatt – jelentős árkedvezményben részesültek. Idén azonban olyan nagyfogyasztók is kiléphetnek a szabadpiacra, amelyek a korábban említett cégeknél kevesebb áramot vásárolnak, s ezért kisebb kedvezményekben részesülnek. Ugyanakkor a szabadpiacon egyre kevésbé lehet olcsó energiát vásárolni, ezért a folyamatok meglehetősen kiszámíthatatlanok – tette hozzá Paluska.
A Dédász Rt. tavaly minden korábbinál többet, 17,5 milliárd forintot költött műszaki fejlesztésre, elsősorban a hálózat korszerűsítésére. A hálózati veszteség ugyanakkor 10,7 százalékról 9,4 százalékra csökkent, s az eredményt javította az áramlopások korábbiaknál hatékonyabb felderítése is.
A jelenleg 1400 dolgozót foglalkoztató társaság közgyűlésén döntés született arról is, hogy a 92,4 százalékban az E.ON-csoport, illetve intézményi és kisbefektetők tulajdonában lévő cég július 1-jétől nevet változtat. Ezentúl E.ON Dél-dunántúli Áramszolgáltató Rt.-nek hívják, s a Dédász nevet nem használják. Paluska újságírói kérdésre válaszolva cáfolta, hogy a névváltoztatás összefüggésben lenne az E.ON tulajdonban lévő hazai áramszolgáltatók összevonásának előkészítésével, bár hozzátette, a témában májusban közös sajtótájékoztatót tartanak az E.ON-cégek.
A társaság idei üzleti tervével kapcsolatban kifejtette, a szabadpiaci lehetőségek jelentős mértékben befolyásolhatják mind az árbevételt, mind a nyereséget, ezért e tekintetben ma még sok a bizonytalanság. A tavalyi rekordévet aligha tudják megismételni, ráadásul 2003-ban – jórészt hitelből, illetve amortizációból – rekordösszeget költöttek fejlesztésre, s a magas kamatok is az idei év nyereségét csökkenthetik. Az idén egyébként a ma még Dédászként futó cég 10 milliárd forint körüli összeget szán beruházásokra.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet