BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az OMV lehet a befutó a Petromért?

Kötelező készpénzes ajánlat helyett a jól hangzó partnerség lett a Mol ajánlata a Petrom privatizációs tenderén. A román privatizátorok nem lehetnek túl boldogok, egyetlen várakozásuknak legalább formailag megfelelő ajánlat érkezett csupán – az OMV-é. A Mol igazgatósága tágítaná alaptőke-emelésre vonatkozó felhatalmazásának kereteit az áprilisi közgyűlésen.

2004. április 18. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A román privatizációs hatóságoknak kevés okuk lehet az örömre. A régió legnagyobb – elemzők által 1 milliárd dolláros értékűre becsült – privatizációs tranzakciójának, a Petrom eladásának híre korábban még jó néhány nagynevű befektetőt vonzott (ilyen volt a Gazprom, a Glencore vagy a Hellenic Petroleum). A kötelező ajánlattételig szigorúan véve már csak egy cég jutott el, az osztrák OMV. A formai előírásoknak is megfelelő kötelező ajánlat visszariasztotta még az Occidental Oil & Gas-t és a Molt is, amelyek ehelyett különböző lehetőségeket ajánlottak; ezekben – a nyilvánosságra került információk szerint – annyi a közös, hogy nem a román kormány eredeti elképzeléseinek megfelelőek.
Az OMV szűkszavú közleményéből csupán annyi derül ki, hogy a Petrom 51 százalékának megszerzése számára vonzó, mert a román olajcég jelentős kutatási és kitermelési bázissal rendelkezik, ami jól illeszkedik az OMV-hez. Az osztrák cég ráadásul jelentős tapasztalatokat szerzett Romániában. A privatizációval kapcsolatos további hírek közlését a román kormányra bízza a társaság. A másik versenyző, az Occidental Oil & Gas viszont csupán annyit közölt, hogy egy a román kormány kiírásához nem teljesen illeszkedő ajánlatot tett, ami éppen a Petrom kutatási és kitermelési üzletágának eszközei iránti érdeklődést fejezi ki (Reuters). A tartózkodás sokak szerint érthető. A 60 ezer embert foglalkoztató Petromról ugyanis sok elemző burkolt véleménye az, hogy jobban illene rá a „Petrom-halmaz” név, ami legalábbis sejteni engedi, milyen problémákkal találhatja szembe magát a reménybeli befektető.
A Mol – vélhetően azért, hogy elkerülje az árversenybe kerülést a valószínűleg igen kockázatos befektetésnek talált Petromért – akvizíciós stratégiájában a már bevált és jól hangzó stratégiai partnerség lehetőségét kínálta fel a román eladók számára. Ez – mint az olajtársaság közleményében fogalmaz – „egy mindkét fél számára értékes alternatíva, szemben a jelenlegi privatizációs menetrenddel, amely azt eredményezné, hogy a legértékesebb román társaság fölötti teljes ellenőrzés eladásra kerül”. A Mol ennek a partnerségnek a menetrendjét is felvázolta a román hatóságok számára, amely a Petromban való tőkeemeléssel kezdődne (ez szerepelt a tenderkiírásban is), majd új elemként behozza az egymásban való kölcsönös tulajdonszerzést, ezt követnék az integrációs folyamatok és végül a 33,34 százalékos részvénycsomag (erre vonatkozott az eredeti kiírás) valós értékének megfizetése most vagy egy későbbi időpontban.
Ezeket a javaslatokat konkrét számok nélkül nehéz értékelni, de néhány fő szempontra rávilágítanak. A tőkeemelést illetően a román kormány és a Mol álláspontja azonosnak tűnik, bár a Mol közleménye csupán egy közelebbről nem részletezett tőkenövelést említ (a menedzsment óvatosságára jellemző, még arra sem utal, hogy ezt a Mol tenné meg – bár a román kormány részéről nyilvánvalóan nem várható ilyen lépés). A kölcsönös tulajdonszerzés vélhetően a Slovnaft esetében már sikerrel alkalmazott lépés megismétlését jelentené. A román kormány részéről Dan Popescu gazdasági miniszter ehhez annyit fűzött hozzá, hogy a részvénycsere nem lehetséges, amíg a Petrom privatizációja le nem zárul. A pozitívnak nem nevezhető reakció mellett persze az is kérdés, mennyire örülnének ennek a Mol részvényesei, akik éppen mostanában érezhették a piacon a volt slovnaftosok eladásainak hatását.
Az ezt követő integrációs folyamat utánra tette közleményében a Mol a részvények kifizetését. A „valós érték kifizetése most vagy egy későbbi időpontban a román kormány tetszése szerint” valószínűleg azt jelenti, hogy most keveset, később talán többet lenne hajlandó fizetni a magyar olajcég.
A román kormány reakciója a tudósításokból egyértelműnek tűnik. A gazdasági miniszter a Reutersnak elmondta, az OMV egy jól előadott és érvekkel jól alátámasztott ajánlatot tett. A Mol ajánlata ellen szól, hogy a részvénycserét csak a privatizáció után látta lehetségesnek, az Occidental pedig annak nem örülhet, hogy Popescu külön hangsúlyozta, a Petromot integrált olajcégként kívánják eladni. A román kormány három héten belül értékeli ki az ajánlatokat.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet