BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újabb csúcson a BUX

A konvergenciahossz teljes erővel tombol, tegnap további 368 pontos emelkedéssel, 11 760,77 ponton újabb csúcsot ért el a BUX. A BÉT részvénykapitalizációja meghaladja a GDP egynegyedét.

2004. április 13. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tegnap 368 pontos napi emelkedéssel újabb csúcsra érkezett a BUX, a 11 760,77 pontos záróérték 4300 ponttal haladja meg az egy évvel korábbi szintet. Az 57 százalékos tizenkét havi emelkedés a legmerészebb konvergenciavárakozásokat is felülmúlta, ezen belül a 2004-es év eddigi teljesítménye (25,37 százalékos, 2380 pontos emelkedés 70 tőzsdenap alatt) nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedő.
A tegnapi emelkedés egy húsvét előtti leheletnyi korrekciót követett; százalékban kifejezve (3,23) nem tartozik a nagyok közé - a portfolio.hu szerint a 95. helyen áll -, de pontban így is a 15. legnagyobb, és a 16 milliárd forintos napi forgalom is növeli a jelentőségét. Míg a BÉT történetének legnagyobb emelkedései rendre nagy zuhanások utáni korrekciók voltak (kivéve az 1996. január 5-eit, amely a 17 hónapos nagy hossz robbanásszerű kezdetét jelezte), tegnap egy igazi „bika-piac” közben történt újabb árugrás. A Mol és az OTP tegnap abszolút csúcson zárt, és a hosszhangulat tetőzésének csalhatatlan jeleként a befektetők a kisebb papírokra (Inter-Európa, econet, sőt Titász és Dédász) is rávetették magukat.
A magyar tőzsde részvénykapitalizációja tegnap 4334 milliárd forint volt, ami már eléri a 2003-as magyar GDP negyedét. A tőzsdei részvények összértéke az év eleje óta - alig több mint három hónap alatt - 864 milliárd forinttal emelkedett, az utóbbi 12 hónap összesített árfolyamnyeresége pedig elérte az 1410 milliárdot. (A kapitalizáció a Forrás és az FHB bevezetése miatt ennél is jobban nőtt.)
A magyar részvények 71,6 százaléka volt 2003 végén külföldi kézben. Ha ezzel számolunk, az utóbbi három hónap árfolyamnyereségéből mintegy 3 milliárd dollár gazdagította a külföldi befektetőket, így jelenleg a külföldi tulajdonban lévő részvények értéke 14,8 milliárd dollár. A magyar tőzsde részvénykapitalizációja egyébként volt már ennél magasabb, 2000 márciusában, a BÉT harmadik nagy hosszának tetőpontján (10 471-es BUX mellett a kapitalizáció elérte az ötezermilliárd forintot, a 2650 forintos Matávnak köszönhetően).
A befektetők számára igazán biztató jel, hogy a hossz egyelőre nem látszik kifáradni, legalábbis az első negyedéves gyorsjelentésekig biztosan nem. Ugyanakkor az sem kizárt, hogy ha megtörténik az EU-csatlakozás, a külföldi alapkezelők egy része újabb „sztori” után néz, és megpróbálja realizálni a nyereségét, ám a korábbi évek 10 alatti átlagos piaci P/E értékei egyhamar aligha térnek vissza.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet