BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csak az elsőbbségire fizet a Forrás

A Forrás Rt. 503 millió forintos tavalyi nyereségéből kétszázmillió forintot fizetne ki osztalékként, vagyis csak a négymillió elsőbbségi részvényre garantált öt százalékot.

2004. április 13. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Forrás Rt. közzétette az április 28-ára összehívott közgyűlés előterjesztéseit. Csak az elsőbbségi részvényekre az alapszabályban meghatározott 5 százalékos - részvényenként 50 forintos -, valamint az egy darab C sorozatú elsőbbségi részvényre jutó 10 forintos osztalékot fizeti ki, a törzsrészvények tulajdonosai nem kapnának osztalékot. Pedig - amint az igazgatóság beszámolójából kiderül - a Forrás sikeres évet zárt tavaly. A befektetőcég mérlegfőösszege 16 milliárd 770 millió forint volt, adózás előtti eredménye a tervezettet 51 százalékkal meghaladva, 646 millió forint lett. Az anyavállalat a jegyzett tőkére vetítve 5,6 százalékos, 503 milló forintos adózott eredményt ért el.
A Forrás számos érdekeltsége közül három társaságot konszolidál, ezek közül a százszázalékos tulajdonában lévő Centrál Mosodák Rt. volt a legeredményesebb, 62 milliós adózott eredménnyel. A társaságtól - az eredménytartalék igénybevételével - összesen 150 millió forint osztalékot vont el a Forrás. A két különböző portfólióban kezelt állampapírok, önkormányzati kötvények, bankbetétek és tőzsdei részvények állománya 2003 végén 11,2 milliárd forintot tett ki. Bankbetétben és állampapírban 8,36 milliárd, tőzsdei részvényben 2,89 milliárd forintja volt a múlt év végén.
Tavaly állampapírokból és banki kamatokból 381 millió, a tőzsdei részvényeken pedig 508 millió forint nyereség keletkezett. A tőzsdén főleg a Richter apportként kapott 0,15 százalékos részesedésén keresett szépen a Forrás, a részvénycsomagot 2003 harmadik negyedévében jelentős nyereséggel értékesítette. Kevésbé volt szerencsés a gépiparral, a „tartós lejtmenetet produkáló” NABI-részvénycsomagra értékvesztést kellett elszámolnia. A Forrás tőkéjének 16 százalékát kitevő ingatlanok hasznosításából tavaly 134 millió forint nyereség keletkezett. Az üzletrészek értékesítésének nyeresége, illetve a érdekeltségektől befolyt osztalék pedig 358 millió forintot tett ki.
Az idei tervekben tartós célú társasági részesedések megszerzése mellett az ingatlanpiaci tevékenység növelése szerepel. A jelentés kiemelt feladatként említi a sikeres tőzsdei működés feltételeinek erősítését.
Az év egyébként nem indult rosszul, a Forrás szép nyereséggel túladott 23 százalékos Tokaj Rt.-részvénycsomagján, és januárban befolyt egy, még 1997-ben vásárolt és időközben nullára leírt líbiai vasúttervezési követelés is, 72 millió forint értékben. Az eredményt csökkentheti viszont a Tesco Kft. által elvesztett per kapcsán az év folyamán felmerülő mintegy 40-45 millió forint költség.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet