BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az ÁPV-nek fontos a Richter függetlensége

2004. április 12. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az ÁPV Rt. idei tervei között szerepel a 25 százalékos Richter-pakett eladása – jelentette be Draskovics Tibor pénzügyminiszter pénteki sajtótájékoztatóján. A pénzügyminiszter a bevételek maximalizálását nevezte fő szempontnak, ennek alapján fogják kiválasztani a tranzakció pontos időpontját. A kormányzati retorikában azonban annyi változás ált be, hogy Draskovics kiemelte: a Richter nem egyszerűen egy magyar gyógyszergyár, hanem a magyar gyógyszergyár, s így gondot kell fordítani függetlenségének megőrzésére. A privatizációs tanácsadó feladata lesz olyan módszert találni, amely mindkét célnak megfelel. Vagyis amelyllel minél nagyobb bevételt lehet elérni és a Richtert is meg lehet óvni attól, hogy külföldi szakmai befektető kezébe kerüljön.
A pénzügyminiszter nyilatkozata megerősíteni látszik a Népszabadság pénteki értesülését, amely szerint az ÁPV Rt. igazgatósága elfogadta a szervezet idei üzleti tervét, és összesen 266 milliárd forint bevétellel számol. Ebből 235,4 milliárd származna privatizációból. Az összeg mintegy felét biztosíthatná a Richter 25 százalékos – jelenlegi piaci értéken 120 milliárdot érő – részvénycsomagja, ám a lap szerint az idei eladás annak függvénye, sikerül-e megfelelő garanciákat találni a Richter függetlenségének megőrzésére.
A függetlenséget persze elsősorban a megfelelően magas árfolyam garantálhatná, ám a gyógyszerárak 15 százalékos csökkentésének hatására a Richter részvényeinek árfolyama jelentősen veszített értékéből. A függetlenség kérdése azért is aktuális, mert a tőkepiaci törvény értelmében legkésőbb június 30-ig ki kell venni a felvásárlást megnehezítő, a törvényinél szigorúbb klauzulákat a társaság alapszabályából.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet