Mégis az egyesüléspártiak lehetnek az erősebbek Lengyelországban - derült ki több lengyelországi hírből is pénteken. A lengyel kincstárügyi miniszter, Zbigniew Kaniewski a PKN Orlen vezetőjével, Zbigniew Wróbellel közösen tartott sajtótájékoztatóján elhatárolódott saját beosztottja, Tadeusz Soroka miniszterhelyettes e heti kijelentésétől, amelyben az a PKN-Mol fúzió lehetséges késéséről beszélt, sőt a jelenlegi piaci árakon más megoldások lehetőségét is felvetette. „Egyes tisztviselők nyilatkozatait nem lehet döntésként értelmezni” - mondta Kaniewski. A miniszter kijelentette, szándékában áll megvalósítani a fúziót a kormány eredeti terveinek megfelelően (Bloomberg). A fúzió idejének meghatározására akkor kerülhet sor, ha a Nafta Polska (a lengyel privatizációs szervezet) a kincstárügyi minisztérium elé tárja javaslatait, melyre igen hamar sor kerülhet.
Eközben a lengyel Parkiet című lap már arról cikkezett - egy állítólag a PKN Orlen menedzsmentjétől származó, a Nafta Polskához küldött levélre hivatkozva -, hogy a Mol és a PKN már április 8-án megállapodhat a részvénycsere részleteiben, s április 30-i határidővel a végső egyezség is megszülethet.
A levélből kiderül a lap szerint, hogy a fúzióból a PKN-nek 800-840 millió euró haszna származhat - ez az első, a két cég valamelyikének menedzsmentjétől származó szám az egyesülés várható (vélhetően többéves) hasznát illetően. Az összeg ugyanakkor valószínűleg némileg eltúlzott, láthatóan a fúziót támogatókat kívánja alátámasztani. A hírekből úgy tűnik, ismét az egyesüléspártiak kerekedhetnek felül Lengyelországban, bár az ottani politikai viszonyok alapján - a korábban szándéknyilatkozatban meghatározott április végi határidő közelsége ellenére - vélhetően még mindig kevesen fogadnának a fúziós tárgyalások kimenetelére. Ugyanakkor figyelemre méltó - bár egyáltalán nem biztos -, hogy éppen ezen hírek megjelenésével egy időben indult többheti, trend nélküli ingadozás után elsöprő erejű emelkedésnek a Mol árfolyama. Az olajrészvény körüli fundamentális tényezők többsége a gázár-megállapodás óta minden szempontból a részvény árának emelkedése irányába hatott és hat most is (a nemzetközi finomítói árrésből következtetve a Mol alaptevékenysége is igen jövedelmező lehet a mostani időszakban), egyedül a PKN-társulás körüli bizonytalanság és a volt Slovnaft-menedzsment eladásai hathattak negatívan az árfolyamra. Könnyen lehet, hogy a PKN-ről szóló hírek a korábban megszokottal ellentétben már pozitívan hatnak az árra, és ennek lehettünk tanúi pénteken, ami - ha igaz - nagy ingadozásokat okozhat még a közeli jövőben.
