BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jöhetnek a devizapapírok a tőzsdére

Április végén megjelenhet a BÉT-en az első devizában kibocsátott befektetési jegy, a K&H Euró Fix. Ez előkészíti a terepet egyéb devizában kibocsátott értékpapírok bevezetése előtt is.

2004. március 30. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A K&H Alapkezelő a múlt héten kérelmezte nemrég kibocsátott két új befektetési jegye, a K&H Fix Plusz Extra és a K&H Euró Fix tőzsdei bevezetését. Az utóbbi érdekessége, hogy ez lesz az első euróban, sőt egyáltalán devizában kibocsátott értékpapír a hivatalos tőzsdei kereskedésben, ami egyben előremutató lesz a további hasonló papírok számára is. (A kilencvenes években forgott egy dollárban kibocsátott külföldi befektetési jegy - a Central European Growth Fund papírja - a tőzsdén, ezt azonban letéti igazolások közbeiktatásával „forintosították”.)
Az Euró Fix teljes kereskedése, elszámolása, teljesítése euróban történik majd - tudtuk meg a Budapesti Értéktőzsde üzletpolitikai és kommunikációs igazgatójától, Kutas Gábortól. A tőzsde rendszerét, ahol ez szükséges, felkészítik a Keler Rt. által elismert összes devizában történő kereskedésre, így a befektetési jegyek április végére tervezett tőzsdei bevezetése utat nyit a többi hasonló termék előtt is. Az elszámolás annyiban különbözik majd a forintos értékpapírokétól, hogy nem nettó, hanem bruttó elven történik, azaz egyazon tőzsdetag pozícióit nem vezetik össze (nettósítják), hanem minden tranzakciót külön ki kell fizetni.
Ami a brókercégeket illeti, egy részüknek - főleg azoknak, amelyeknél már most is lehet külföldi értékpapírokra üzletet kötni - várhatóan nem okoz majd semmiféle problémát a devizában történő kereskedés. Ugyanakkor más cégek esetleg kezdetben nem lesznek erre képesek, de végső soron nem kötelező mindegyiküknek megbízást elfogadni a papírokra. Mivel hosszabb távon más hasonló értékpapírok is megjelenhetnek, nekik is érdemes lehet azonban az átállás. A brókercégeknek egyébként már tavaly jelezte a tőzsde, hogy ilyen irányú fejlesztési tervei vannak, illetve a napokban ismét levélben tájékoztatja őket.
Megfigyelők szerint a devizaalapú kereskedés előkészítése másfajta termékeknek is utat nyithat, például úgy hírlik, hogy egyes brókercégek warrantok (opciós jegyek) bevezetésének gondolatával kacérkodnak. A devizára szóló befektetési jegyek sorozata sem ér ezzel véget, a K&H-nál már euróban és dollárban is gondolkodnak (NAPI Gazdaság, 2004. március 30., 12. oldal).

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet