BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Alaptőke-emelésre készül a Mol?

2004. március 25. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Április 30-ára hívta össze a Mol az éves rendes közgyűlését. A közgyűlési meghívóból kiderül, hogy a szokásos – a gyorsjelentés adatainak ismeretében nagy meglepetést vélhetően nem okozó – napirendi javaslatok mellett más érdekes kérdések is napirendre kerülnek. A részletes napirendi javaslatokat csak április 16-ától ismerhetik meg a részvényesek, annyi azonban már most is kiderült, hogy változás várható az igazgatóság alaptőke-emelésre vonatkozó felhatalmazásának szabályozásában. Ez mindenképpen érdekes lehet, hiszen a tőzsdei társaságok közül a Mol az egyik olyan cég, amelytől további akvizíciókat vár a piac (bár a PKN-ügylet kútba esni látszik).
A Mol igazgatóságának a jelenlegi alapszabály szerint is van joga saját hatáskörben tőkét emelni, amit még a Slovnaft többségének megszerzése kapcsán iktatott be az alapszabályba a közgyűlés. Ezt a társaság részben ki is használta az akkori alaptőke tíz százalékát kitevő, azóta lassan normál részvénnyé alakuló C részvénysorozat kibocsátásával, a felhatalmazás azonban összességében 25 százaléknyi részvény (szintén akkori alaptőke) kibocsátására szól.
Egyelőre nem lehet tudni, hogy végül mi várható – a felhatalmazás egyszerű meghosszabbításától kezdve nagyon sok más lehetőség elképzelhető – de az állami tulajdonrész csökkenésével párhuzamosan a Mol-menedzsment részéről érthető törekvés lenne, ha a mozgásterét bővíteni szeretné. Ehhez képest már kisebb jelentőségű, de még mindig sok részvényes érdeklődésére számot tartó kérdés merülhet fel az osztalék és osztalékelőleg fizetésével kapcsolatban – a helyreállt eredménytermelő képesség akár jó osztalékfizetővé is tehetné a társaságot –, de érdekesek lehetnek a részvényesekre vonatkozó esetleges változtatások is (az aranyrészvénnyel kapcsolatos, vagy a bejelentési és együttszavazási korlátozások változása például). Ezenkívül sor kerülhet még személyi változásokra is a vezetésben, ami az ÁPV Rt. tulajdoni hányadának csökkenése után szintén nem lenne meglepetés.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet