A Földhitel- és Jelzálogbank Rt. (FHB) igazgatósága pénteken lapunk információi szerint úgy döntött, hogy részvényenként 100 forintos osztalék fizetését javasolja az április 7-én összeülő közgyűlésnek. A bank 2001-ig masszívan veszteséges volt, 2002-ben 391 millió forint nyereséggel zárt, amiből még nem fizetett osztalékot. Tavaly - a jelzálog-hitelezés felfutásának köszönhetően - az eredmény nagyságrenddel nőtt, a 4 milliárd 20 millió forint adózott - nem auditált - profitból (NAPI Gazdaság, 2004. február 13., 11. oldal) az osztalékjavaslat 660 millió forintot vinne el. A 16,4 százalékos kifizetési ráta elmarad a kibocsátás idején a bank vezetői által hangoztatott „maximum 25 százalék” alapján kalkulálhatótól, de a részvényesek ezt aligha bánják.
A 4300 forinton (sőt, a kisbefektetői kedvezmény igénybevételével 4000 forinton) kibocsátott FHB-részvényekkel pénteken már 7800 forinton is kereskedtek a tőzsdén. A 3500 forintos áremelkedés bőven meghaladja a kibocsátáskori legmerészebb reményeket is (akkoriban a Concorde elemzőinek 5100 forintos célárát is sokan túlzásnak tartották), a bank kapitalizációja jelenleg már eléri az 51 milliárd forintot.
A papír a négy blue chip utáni legnagyobb súlyú részvény lesz a BUX-kosárban, ez is vételre sarkallja az alapokat. Ugyanakkor az is tény, hogy a nyolcezret közelítő árfolyamhoz megfigyelők szerint legalább hatmilliárdos idei profit dukálna. Ez nem is irreális feltételezés, mivel a jelzálogpiac tavaly év végi növekedése még az idén is jelentős profitbővülést generál.
A Moody's pénteken megerősítette az FHB jelzáloglevelek A1-es besorolását és továbbra is fenntartja a bank A2/P-1-es, illetve a bank pénzügyi erejét jellemző 1/D besorolását. Utóbbinál a jövőbeli kilátás D-pozitív. Az FHB saját tőkéje 2003 végén az osztalékot leszámítva elérte a 11,5 milliárd forintot.
