A Kinizsi utca 30-36. alatti irodaház megvásárlásáról számolt be havi jelentésében az OTP Ingatlan Alap. A www.irodahaz.info és az Aegon Ingatlan Rt. adatai szerint az épület bruttó területe 7883 négyzetméter, irányára 2,5 milliárd forint plusz áfa volt, de információink szerint mintegy 2,4 milliárd forintért kelt el. (Az áfát az ingatlanalapok - a lakások kivételével, amelyekre speciális szabályok vonatkoznak - visszaigényelhetik.) Az épület éves bérletidíj-bevétele 261 millió forintra rúg, ami 10-11 százalékos befektetésarányos megtérülést jelenthet a vevőnek. Az 1900-ban gyárépületnek épült, később irodaháznak átalakított objektum fő bérlője a UPC Magyarország, amely 2013 közepéig kötött szerződést rá, kisebb bérlő a Kaltenberg bajor királyi söröző.
Az épületet 1990-1991-ben akkori tulajdonosai, a Skála Rt. és az Aegon Biztosító teljesen felújították, a jelenlegi eladó információink szerint a Kinizsi Irodaház Kft., egy Skála-érdekeltség volt. A Skála egyébként közel két évvel ezelőtt meghirdette eladásra, akkori feltételezések szerint a részvénytársaság felvásárlásakor jelentkező forrásszűkét is jelentősen enyhítette volna a gyorsan megvalósuló tranzakció (NAPI Gazdaság, 2002. május 13., 8. oldal, 2003. január 29., 8. oldal).
Az OTP-alapban az ingatlanok aránya ezzel 74 százalékra emelkedett. A januári és a februári jelentések szerint az ingatlanok értéke egy hónap alatt 2,56 milliárd forinttal nőtt. Ennek persze egy része származhatott a már meglevő vagyontárgyak felértékelődéséből is, tekintettel a jelentős, közel 12 milliárd forintnyi ingatlanállományra, de ebből látszik, hogy a vételár nem tért el jelentősen az említett 2,4 milliárdtól.
Az ingatlanalapok pénzbőségének időszaka a jelek szerint lassan lejár: a korábban megcélzott 70-80 százalékos ingatlanarányt tavaly év végén, idén év elején már elérték, a Raiffeisen alapja például januárban vette meg a Rózsakert bevásárlóközpontot. A tavaly szinte egész évben jellemző gyors tőkebeáramlás megállt, sőt az idén már kismértékű csökkenés tapasztalható. (Bár ezzel együtt az ingatlanalapok még mindig sokkal jobban állnak, mint az alappiac egésze, illetve a kötvényalapok.)
Újabb nagyobb ingatlanokat esetleg hitelfelvétellel kombinálva is vehetnének, ám az a tőkekivonás fokozódása esetén egy bizonyos szinten túl növelheti a kockázatot. Hitelt egyébként már a Raiffeisen és az Európa is vett fel, a Quaestor Első Hazai Lakásalap pedig részletfizetéses konstrukciót dolgozott ki. Információink szerint főként ennek köszönhető, hogy az utóbbi, 1,2 milliárd forint körüli alapban 1,56 milliárdnyi ingatlan van - közel félmilliárdnyi készpénzen kívül -, mivel az ingatlant az alap a teljes vételár kifizetése előtt birtokba vehette.
