BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nyolc év alatt tízszeres OTP-osztalék

2004. március 17. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója az ATV-nek adott interjújában elmondta: a bank az idén várhatóan 60, jövőre 120 forintos osztalékot fizet 100 forintos névértékű részvényére. Az osztalék nem okozott meglepetést, hiszen a számok – valamivel kevésbé konkrét formában – már a februári gyorsjelentés publikálásakor tartott sajtótájékoztatón is elhangzottak Csányi szájából (NAPI Gazdaság, 2004 február 16., 7–8. oldal). Mint ismeretes, a bank tavaly – a DSK-akvizícióra hivatkozva, a tőkemegfelelési mutató javítása érdekében – nem fizetett osztalékot, de a vezetők már akkor is utaltak arra, hogy amint lehet, e téren is „kárpótolják” részvényeseiket.
Az OTP az 1995. júliusi tőzsdei bevezetés óta kiszámítható osztalékpolitikát folytatott. A törzsrészvények osztaléka az 1995 nyarán (1994 után) kifizetett 8 százalékról 2000-ig évi 2 százalékponttal emelkedett, az elsőbbségi részvényekre (amelyeket 2000-ben különbözet fizetésével alakítottak át törzsrészvényekké) a kezdetektől legalább 12 százalékot fizettek. (A részvények 2002 februárjáig ezer, azóta száz forintos névértékűek.) A bank nyereségéből kifizetett osztalékhányad a kezdeti 30 százalékról fokozatosan csökkent, 2001-ben már a 16 százalékot is alig haladta meg. A pénzintézet 2002–2006 közötti évekre szóló stratégiájában szó volt a kifizetési ráta növeléséről, de a mostani 60 forintos osztalékelképzelés sem több, mint a konszolidált adózott profit 20 százalékának kiosztása.
Jövőre a merészebb elemzők a tavalyi 300 forintnál is lényegesen magasabb részvényenkénti eredményt várnak a banktól, nem kis mértékben a jelzáloghitel-robbanás áthúzódó hatása miatt. A legmerészebb Simon Nellis, a Citigroup elemzője, aki – mint a portfolio.hu is kiemeli – 391 forintos 2004-es EPS-t és 4532 forintos célárat jósol, miközben elemzőtársai közül senki sem vár 4000 forintot meghaladó árfolyamot egy éven belül. A 391 forintos (konszolidált szinten adózás után 103–105 milliárdos profitot jelentő) részvényenkénti eredmény fényében az osztalék duplázása – és az ezzel járó 31 százalékos kifizetési hányad – teljesen reálisnak tűnik.
Az árfolyamot illetően Csányi is optimista. Az ATV kérdésére azt válaszolta, hogy ő mindig ötéves távlatban gondolkodik, és csalódott lenne, ha az OTP árfolyama öt éven belül nem duplázódna meg. A részvény árfolyama az 1995-ös bevezetés óta a névérték 120 százalékáról 3640 százalékára emelkedett, vagyis háromszor olyan gyorsan nőtt, mint az ugyancsak megtízszereződő osztalék.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet