BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Közös cégben a Posta és az econet.hu

Bejelentés nélkül a felső limitig, 88 forintig drágult pénteken az econet.hu részvénye a tőzsdén. A NAPI Gazdaság úgy értesült, hogy délután az it cég vezetői egy előzetes szándéknyilatkozatot írtak alá a Magyar Posta Rt.-vel, amely az elektronikus számlabemutató és fizetési rendszer közös kifejlesztéséről szól. A hírek szerint az econet.hu a Postával közös céget is alapít.

2004. március 15. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A hosszabb ideje a spekulánsok kedvencének számító econet.hu még önmagához képest is szokatlan raliba kezdett péntek délután. A csütörtökön még 74 forinton záró részvények a 73 forintos nyitás és lanyha délelőtti forgalom után hirtelen kapósakká váltak és a zárásig 623 ezer darab (a forgalomban lévő mennyiség csaknem tizede) fordult meg belőlük a parketten. Eközben a kurzus a 88 forintos felső limitig emelkedett, úgy, hogy a zárás előtt ezen a szinten már 80 ezer vevő volt az ajánlati könyvben. (Efölött a húszszázalékos korlát miatt nem lehetet üzletet kötni a részvényre.)
A NAPI Gazdaság a céghez közel álló forrásokból úgy értesült, hogy péntek délután az econet.hu és a Magyar Posta Rt. vezetői egy szándéknyilatkozatot írtak alá az elektronikus számlabemutatási és fizetési rendszer közös kifejlesztéséről és elterjesztéséről. Az econet.hu nemrég lezajlott 679 millió forintos tőkeemelése (NAPI Gazdaság, 2004. február 18., 11–12. oldal) nyomán megduplázódott a cég jegyzett tőkéje. Bár az új részvények egyelőre nem forgalomképesek, a tőkeemelés 30 százalékát március 31-ig, a többit az igazgatóság felhívására később kell befizetniük az új tulajdonosoknak. A tőkeemelés konkrét célját akkor homály borította, most azonban már látszik, hogy alighanem a Postával közös ügylet anyagi hátterének megteremtése volt a cél.
Az elektronikus számlabemutatási és fizetési rendszer (angol nyelvű rövidítéssel EBPP) mind a havonta több millió számlát kiküldő közszolgáltató cégek, mind a fogyasztók számára olcsóbbá teszi a szolgáltatások kifizetését. (A Matáv például egymaga évi hatmilliárd forintot költ a számlalevelek kinyomtatására és kiküldésére.) A fogyasztók mind nagyobb része elektronikus úton intézi bankügyeit, így számukra az új rendszerre való átállás amúgy is könnyebbséget jelent. Nyugat-Európában több országban már bevezették az EBPP-t. Németországban a Posta mint független szolgáltató működteti a rendszert, máshol maguk a közszolgáltató cégek vagy a bankok álltak össze e célból.
A magyar rendszer a Svájcban működő modellt és – természetesen némi adaptációval – az ottani szoftvert venné alapul, ám a fejlesztés és a bevezetés óvatos becslések szerint is legalább 1,5 milliárd forintba kerülne. Ebből legalább 600 millió forint lenne a hardver, mintegy 500 millió a Svájcban már működő szoftver megvásárlása, a többi pedig nagyjából az első évek veszteségeit fedezné.
A NAPI Gazdaság értesülései szerint az econet.hu és a Magyar Posta közös céget hoznának létre az EBPP elterjesztésére. Ez a Posta számára a csekkforgalom csökkenését is ellensúlyozná. A közös cég – amelyet valószínűleg Postanetnek neveznek el – a Posta logisztikai bázisán és az econet pénzbeli és szellemi hozzájárulásával jönne létre. Mivel az elektronikus számlabemutatás és fizetés kellően nagy számú ügyfél esetén sokkal olcsóbb lehet, mint a papíralapú, reális esély van arra, hogy a szolgáltatók számára jelenleg alkalmanként 300 forintot jelentő számlázási költség akár a felére csökkenjen. Az ötlet kidolgozói arra számítanak, hogy a magyar EBPP rendszer két-három éven belül rentábilissá válhat és ezután ez lehet az econet.hu egyik legfontosabb jövedelemtermelő tevékenysége.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet