Gál J. Zoltán kormányszóvivő szavai nyomán, miszerint „a kormány szembeszáll a gyógyszergyárak profitéhségével”, eladási megbízások tömege érkezett tegnap a brókerekhez. Ezzel a nap végére a szerdai 25 200 forintos záróárról 24 305 forintig eső Richter legnagyobb részvényese, a pakettjét még idén eladni szándékozó ÁPV Rt. 4,17 milliárd forintos árfolyamveszteséget könyvelhetett el 4,66 millió darab Richter-részvényén. (Ha a folyamat tartós lesz, alighanem okafogyottá válik a Richter függetlenségét védő menedzsment és az állami bevételeket maximalizálni kívánó ÁPV csendes kötélhúzása az állami pakett eladásáról.)
A fűnyíróelv szerint működő 15 százalékos ármérséklés – amit gyártói körökben csak sarcnak neveznek – a Richter árbevételének több mint negyedét érinti. (Sőt ha az árbefagyasztás a hazai eladások 15-18 százalékára rúgó otc-termékekre is kiterjed, akár 30 százalékra is rúghat.) Legrosszabb esetben – ha figyelembe vesszük, hogy az alacsonyabb hazai patikaárak a szomszédos országokban piacra találó Richter-termékek exportárait is csökkenthetik – a cég vesztesége havi szinten akár a 400 millió forintot is elérheti. A Richter tavaly négy hónap alatt 600 millió forintot fizetett be az OEP kasszájába, így az idei sarc az április elsejétől számított kilenc hónap alatt a tavalyinak akár a hatszorosára, a Richter idei várható nyereségének 12–15 százalékára is rúghat.
A társaság vezetése tegnap nem kívánta kommentálni a legújabb gyógyszerkonfliktus híreit, ma viszont a gyártók közös sajtótájékoztatón ismertetik álláspontjukat.
