BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az Émászt nem fenyegeti a DAM leállása

2004. március 10. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Émász Rt. minden szükséges lépést megtett, hogy a Borsodi Nemesacél Kft. – a DAM Steel Rt. vagyonának működtetésére a felszámoló és a szakszervezetek által létrehozott társaság – tevékenységének leállásából eredő esetleges veszteségeket elkerülje – nyilatkozta a NAPI Gazdaságnak Boross Norbert az Elmű és az Émász szóvivője. A BNA áramellátását az árampiac megnyitása óta már nem kellett az Émásznak közüzemként biztosítania, azt a Kft. egyszerű magánjogi szerződéssel oldotta meg, amelynek részleteiről közelebbit nem kívántak elárulni.
A tőzsdei likviditását tekintve nem különösebben jeleskedő, többségi RWE-tulajdonú áramszolgáltatóval régóta mostohán bánnak nagyfogyasztói, különösen a térség nehéz helyzetben levő acélipari cégei. A társaság könyvvizsgálója már 2002-ben záradékkal látta el az éves jelentést, amelyből kiderült, hogy az akkori DAM-mal szemben 422 milliós – céltartalékkal nem fedezett – követelése állt fenn a szolgáltatónak az évfordulókor, de a záradék februári aláírásakor már tudott volt, hogy DAM csődbe megy. A társaság talán a szerénység okán meglehetősen szűkszavúan számolt be tavalyi két gyorsjelentésében az acéliparral való kapcsolatából származó veszteségeiről és azok okairól. A féléves gyorsjelentésben még több mint 1,8 milliárd forint volt a követelésre elszámolt értékvesztés (akkor még közölték, hogy ennek oka részben egyik nagyfogyasztójuk felszámolása), az évesben már csupán egymilliárd 80 millió forint ugyanez az összeg (ehhez már nem volt kommentár). Mindehhez persze hozzátartozik, hogy a cégnek hasonló vagy még nagyobb gondjai voltak a Ózdi Acélművek Kft.-vel, az itteni kintlevőség sorsáról szintén nem sok információhoz lehet jutni a cég gyorsjelentéseiből.
A mostani újabb leállás és a BNA ellen indult felszámolási eljárás (NAPI Gazdaság, 2004. március 5–6., 5. oldal) vélhetően már valóban nem érinti olyan érzékenyen az Émászt, mint korábban. A BNA működését ugyanis a CIB finanszírozta és az Émász már – mint Boross Norbert szóvivő nyilatkozatából kitetszik – korábban megégetve magát vagy bankgaranciával, vagy eleve csak az Elművel közös áramkereskedő cégén, a Magyar Áramszolgáltató Kft.-n keresztül adott el áramot a BNA-nak, vélhetően szintén bankgaranciával (hogy melyik megoldás működött, az a szóvivő szavaiból nem derült ki). Erre utal, hogy a bankfinanszírozás megszűnését szinte azonnal követte a cég leállása és a felszámolási kérelmek benyújtása. Mindenesetre az Émász részvényesei talán a korábbinál nyugodtabbak lehetnek a BNA felszámolási eljárásának megindulása hallatán, a veszteség nagy részét vélhetően már a tavalyi évben leírták, az idén legfeljebb egy amúgy sem jól fizető nagyfogyasztóval lesz kevesebb.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet