A Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetsége (TEBÉSZ) közzétette Draskovics Tibor pénzügyminiszterhez címzett levelét, amelyben továbbra is aggályosnak tartja a Pillér I. ingatlanalapot kezelő Prudent Invest Rt. privatizációját. Szerinte a pályázatot – melynek beadási határideje március 17-én jár le – a befektetési jegyek tulajdonosainak érdekeit teljesen figyelmen kívül hagyva hirdették meg, a pályázó ugyanis maga döntheti el, milyen kisbefektetői garanciákat akar vállalni. A jelenleg kifejezetten alacsony alapkezelői díjbevétellel, rossz megtérülési mutatóval rendelkező alapkezelőért a TEBÉSZ szerint az a pályázó tudja a legmagasabb vételárat kínálni, amely a megtérülést – az alap befektetőinek rovására – a Pillér-alappal később létrejövő „különféle, erkölcsileg kifogásolható üzleti kapcsolatokból tervezi biztosítani”.
A kisbefektetői szervezet szinte ugyanezekkel az aggályokkal már jó időben, tavaly augusztusban is megkongatta a vészharangot. Az ÁPV Rt. akkor azzal érvelt, hogy az alapok szigorú törvényi szabályozása, a PSZÁF és a letétkezelő bank megfelelő ellenőrző szerepe megakadályozhatja az alap vagyonával történő olyan gazdálkodást, ami megkárosítaná a befektetési jegyek tulajdonosait. A TEBÉSZ javaslatát a privatizáció kitolására azért sem tudták elfogadni, mert az – a privatizációs szervezet üzleti tervével ellentétben – az idei évre tenné át a tranzakciót. (NAPI Gazdaság, 2003. augusztus 26., 7. oldal.) Az eladás ennek ellenére 2004-re csúszott, amivel kapcsolatban a TEBÉSZ értetlenségének adott hangot.
A TEBÉSZ állítása szerint mára már konkrét információkkal rendelkezik arról, hogy mely gazdasági érdekcsoport tulajdonába kerülhet a Prudent Invest Rt. Gyanújának bizonyítására a pályázat lezárásával egy időben közjegyzőnél zárt borítékban letétbe készül helyezni ezen érdekcsoport nevét, a borítékot pedig az esetleges eredményhirdetés után a sajtó jelenlétében kívánja felbontani.
A kisbefektetői szervezet úgy véli, az alapkezelő privatizációját vagy a Pillér I. ingatlanalap – tavaly 2004. december végéig meghosszabbított – futamidejének lejárta, vagy az alap nyílt végűvé alakítása után kellene lebonyolítani. (Az utóbbi esetben a befektetőknek lehetőségük lenne az alapból való kiszállásra az egy jegyre jutó nettó eszközértéken, amelytől a tőzsdei árfolyam jelentősen elmarad.) A probléma egyébként fel sem merülne, ha az ÁPV Rt. döntése nyomán 2003 tavaszán nem hosszabbították volna meg a Pillér I. futamidejét. Mivel a pályázat feltételei között már nem lehet biztosítani a befektetők érdekeit, a szervezet kéri a pénzügyminiszter közreműködését a pályázati kiírás haladéktalan visszavonásához.
