A napokban nyilvántartásba vette a PSZÁF a K&H Euró Fix és a K&H Fix Plusz Extra új zárt végű befektetési alapokat. A 16,4 millió eurós tőkével létrejött euróalap életében a március 4-e maradt az egyetlen nyitott kérdés, a fix évi 4 százalékos euróhozam helyett ugyanis az alap adott esetben forintban fizet. A szabályok szerint, ha a lejáratkor az euró forintárfolyama meghaladja az MNB március 4-én közzétett devizaközépárfolyama 111 százalékát, akkor forintban, éppen ezen a bizonyos 111 százalékos fix árfolyamon kapják meg a befektetők az eredeti 100 eurójukat és annak 8,16 százalékos eurókamatát.
A tegnapi jegybanki középárfolyam 255,32 forint volt, ennek 111 százaléka 283,41 forint. Így számításaink szerint ennél nagyobb forintgyengülés esetén az ügyfelek 30 653 forinthoz fognak hozzájutni minden 100 eurós befektetési jegy után. Ez egyébként, ha a 255,32 százalékos árfolyamon számoljuk át az eredeti befektetést, évi 9,57 százalékos hozamnak felel meg a kétéves futamidő alatt.
Más kérdés, hogy a devizaárfolyam az utóbbi napokban nagyon sokat változott, a jegyzési időszak alatt ennél legalább 3–5, sőt kezdetben mintegy 10 forinttal magasabb euróár volt érvényben. Ha például úgy számolunk, hogy a befektetők eurója eredetileg 260 forintot ért, akkor az említett forinthozam már csak évi 8,59 százalék, 265 forintos árfolyammal pedig évi 7,55.
