Az ÁPV Rt. minden korábbinál kisebb mennyiséget, mindössze 492 ezer Mol-részvényt kínált fel a hazai magán és intézményi befektetőknek a Mol-privatizáció negyedik készpénzes ütemében. Mivel túljegyzés esetén sem csoportosítanak át részvényeket – annak ellenére, hogy az ÁPV számláin még 12,8 millió darab Mol pihen –, a nagyobb befektetők eleve reménytelennek tartották a részvényhez jutást.
A 6500 forintért kínált részvények még a novemberi ötszáz forintos jegyzési kedvezmény megvonása után is olcsónak tűnnek, hiszen tegnap stabilan 6800 forinton forgott az olajpapír a tőzsdén. (Ráadásul a napi forgalom sem sokkal maradt el a 492 ezer darabos felkínált mennyiségtől.) A jegyzés során előnyük van azoknak a magánbefektetőknek, akik a féléves halasztott fizetést választják, ám ezzel legfeljebb kétszáz darabig lehet élni. (Ebben az esetben 2500 forintot kell most kifizetni.) A jegyzés péntekig tart, de túljegyzés esetén már szerdán lezárható.
A jegyzés első két napi adatait a forgalmazó és az eladó hétpecsétes titokként kezeli, de a NAPI Gazdaság közvetett információk alapján feltételezi, hogy ma elfogy a teljes, 492 ezer darabos csomag. A jegyzések átlagos nagysága a megkérdezett – budapesti – jegyzőhelyeken nagyjából 150 darab körüli, és több, mint kilectizedük halasztott fizetésű. Százötven darabos nagyságot feltételezve a teljes pakettet 3300 jegyző viheti el, a 150 jegyzőhelyen három nap alatt ennyien bízvást megfordulnak. Megfigyelők szerint az ÁPV vezetése a ma délutáni adatok alapján az esti órákban alighanem a lezárás mellett dönt, hogy elkerülje a kiosztható mennyiség további aprózódását. (Ehhez egyébként nem kell igazgatósági döntés, a lezárás hatáskörét alighanem a vezérigazgató és/vagy a tranzakciókért felelős vezérigazgató-helyettes gyakorolja.)
Ha valamennyi halasztott fizetést választó jegyző megkapja az igényelt mennyiséget, akkor juthat azoknak – köztük a cégeknek –, akik a teljes 6500 forint kifizetését vállalják. A magánjegyzők egy része – biztos, ami biztos alapon – készpénzért is jegyzett, de csak keveset. Esetükben alighanem száz alatt lesz a megkapott mennyiség.
Jó hír azoknak, akiknek jut Mol, hogy a kevés részvényt legalább gyorsan megkaphatják. Megfigyelők szerint ha ma lezárják a jegyzést, jövő szerdán már a számlákon lesznek az allokált részvények. Igaz, a papírok túlnyomó része – ha nem az egésze – a halasztott fizetés (lényegében október elsejéig élő kamatmentes hitel) miatt csak később jelentkezik kínálatként a piacon.
