BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Duplázódott a februári forgalom

Közel duplázódott a részvényforgalom a BÉT-en tavaly februárhoz képest, de jelentős a növekedés az előző hónappal összehasonlítva is. Az adatok a tavalyinál jobb évet valószínűsítenek, de a 2000-es év magas forgalmi adataitól még bőven elmaradnak.

2004. március 1. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tavalyi – meglehetősen gyenge – februári forgalommal összehasonlítva az idén nem panaszkodhatnak a brókercégek. Az év második hónapjának azonnali forgalma megközelítette a 413 milliárd forintot, ami több mint 85 százalékos növekedésnek felel meg, ráadásul ezen belül a részvénypiac még jobban teljesített. A tagsági jogokat megtestesítő értékpapírokból 372 milliárd forint értékű mennyiség cserélt gazdát. Ez közel 94 százalékos növekedés az előző évhez és 45 százalék az előző hónaphoz képest, több mint egytizede a tavalyi év teljes részvényforgalmának.
Az állampapírok piacán továbbra is igen alacsony a forgalom, a januári 30 milliárdról a múlt hónapban tovább csökkent, és februárban már alig 25 milliárd forintot tett ki. A vállalati és egyéb hitelpapírok kategóriája viszont stabilan hozza a tőle megszokott 15 milliárdos forgalmat.
A parketten 25 brókercég mutatott aktivitást az előző hónapban, közülük továbbra is az Erste őrzi vezető helyét mind az abszolút, mind a részvényforgalmi rangsorban, miközben a következő három helyen – alig elmaradva egymástól – osztozik a három megszokott versenyző brókercég. Összforgalom tekintetében a HVB egy hellyel javítva került a második helyre, miközben a részvénypiacon csupán a negyedik helyre tudott felkerülni. A Cashline és a Concorde közül ez a hónap a Concorde számára volt sikeresebb. Mind a részvénypiacon, ahol második, mind az összforgalmat tekintve, ahol harmadik lett, megelőzte vetélytársát, amelynek így csupán a harmadik, illetve negyedik hely jutott. Ezzel az ötvenmilliárdosok klubjának vége is, a soron következő ING már összesen is alig bonyolított le nagyobb forgalmat mint 30 milliárd forint. A már elmúlt hónapban is meglehetősen alacsony forgalmi adatokat közlő K&H Equitiesnek ebben a hónapban sikerült a Magyar Nemzeti Bankkal egy sorba kerülnie és nulla forgalmat produkálnia, ez azonban presztízsben valószínűleg nem emelte egy sorba a jegybankkal.
Az állampapírpiacon HVB, ING és Deutsche Bank volt a sorrend, az egyéb hitelpapírok esetében pedig az MKB vezetett, őt az Erste, majd a CIB követte.
A származékos piacon a BUX-kontraktusok tekintetében mintegy egymilliárd forinttal a 2003-as havi átlag alatt hozott a piac, 52 milliárd forint értékű üzlet született. Az egyedi részvényeknél némi növekedést jelentett a 93,7 milliárd forintos forgalom januárhoz képest, akkor 88 milliárd forint értékben születtek üzletek. A brókercégek közül a Buda-Cash őrizte vezető helyét a BUX-piacon, míg a részvények esetében a Cashline tette ugyanezt. Kamatkontraktusokat egyedül a Buda-Cash kötött, devizában pedig az Erste, a Raiffeisen és a Takarékbank következett egymás után.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet