Oroszországban a bennfentes kereskedés nem törvényellenes – jelentette ki Igor Kosztikov, az Orosz Szövetségi Bizottság az Értékpapírpiacért elnöke. A meglepő kijelentés egy Londonban készült interjúban hangzott el, ahol a magyar PSZÁF-nak nagyjából megfelelő szervezet feje arról beszélt: mekkora keresletélénkülés következett be az orosz értékpapírpiacon a kötvények és a részvények iránt közvetlenül a nemzetközi hitelminősítők új besorolásainak közzététele előtt.
Oroszországot tavaly októberben a Moody's ajánlotta befektetésre érdemes minősítésre, az idén januárban pedig a Standard & Poor's emelte meg addigi osztályzatát, eggyel befektetésre érdemes alá sorolva az országot. Az első esetben az orosz kötvények árfolyama emelkedett a bejelentés napján – de még a bejelentést megelőzően – igen gyors ütemben, a második esetben az orosz részvények árfolyama indult szárnyalásnak, mintegy öt perccel a londoni bejelentést megelőzően.
Az értékpapír-felügyelet elnöke szerint szervezetük tökéletesen tisztában van azzal, hogy kik és milyen mértékig érintettek a piac működését hátrányosan befolyásoló ügyletekben. Az első eset Oroszországon kívüli kötvénybefektetőket érintett – a bizottság el is juttatta ezzel kapcsolatos vizsgálatának eredményeit az amerikai SEC-hez, illetve a brit pénzügyi felügyelethez –, de velük szemben is csak akkor lehetett volna eljárni, ha üzleteiket Oroszországon kívül kötötték volna. A második esetben oroszországi bankokat azonosítottak a részvényárak bejelentés előtti emelkedése mögött, eljárni ellenük sem lehetett.
Az orosz törvények ugyanis jelenleg nem teszik lehetővé a bennfentes kereskedelem és a piaci ármanipuláció büntetését, ezért a felügyelet nem tehet semmit. Ugyanakkor hamarosan változás várható az oroszországi befektetési bizalmat egyre negatívabban befolyásoló viszonyokban. A készülő reform részletei már a jövő hónapban napvilágra kerülhetnek, és az ezzel kapcsolatos jogszabályokat is legkésőbb jövő év első félévében elfogadják.
