BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újabb Mol-papírok parkettközelben

A Mol bejelentette az ÁPV tulajdonának 22,7 százalékról 12,3 százalékra történő csökkenését, ezzel a társaság kis híján összes eddigi C sorozatú részvénye A sorozatúvá vált. A tulajdonos Slovbena, Slovintegra csoportról nem tudni, hogy eladhat-e.

2004. február 24. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Mol részvénykönyvébe bejegyezték az ÁPV Rt. részvénytulajdonának megváltozását - közölte a társaság tegnapi közleményében. A technikai jellegű hírnek a megszokottól eltérően gyakorlati jelentősége is van. Ezzel ugyanis életbe lép a társaság szeptemberi közgyűlésének határozata és a társaság 1001 forintos C sorozatú részvényei átalakulnak a tőzsdére bevezetett papírokkal megegyező névértékű, ezer forintos A sorozatúakká. Vagyis pontosabban részben átalakulnak, mivel a korábban a C sorozatra meghatározott eltérő névérték miatt 578 darab részvény megmarad.
Az átalakulás feltétele az volt, hogy az állam 22,7 százalékos tulajdoni aránya - amit a közgyűlés az A sorozatú részvények 25 százalékaként számszerűsített - csökkenjen. Ez a múlt héten a sikeres zártkörű nemzetközi értékesítéssel és a T plusz négynapos teljesítési idő miatt e hét elejére megtörtént. Így az 578 darab C sorozatú és az egy darab - ezer forintos névértékű - B sorozatú állami aranyrészvény mellett a Molnak tegnapi közleménye értelmében 108 millió 226 ezer 817 darab A sorozatú ezer forintos részvénye van. Ezzel áll össze a társaság 108 milliárd 227 millió 396 ezer 578 forintos alaptőkéje, amely a legutolsó, a Slovnaft többségének megszerzése érdekében 6000 forintos áron végrehajtott alaptőke-emeléskor alakult ki.
Mivel a C-sorozatú részvények többsége - a Mol saját tulajdonában levő 1 millió 179 ezer 369 darab híján az összes 9 millió 817 ezer 578 részvény - a korábbi Slovnaft-tulajdonosoknál van, ők most olyan, 8 millió 638 ezer 209 darabos Mol-csomaghoz jutottak, amelynek eladásától csak a szerződés megkötésekor három évre vállalt részleges eladási korlátozás tarthatja vissza őket (december 23-án már a Mollal való sajátrészvény-cserében megkapták a fent említett mintegy 1,2 milliós csomagot). Mivel a szerződés eladási korlátozást érintő részleteit nem hozták nyilvánosságra, jelenleg nem ismert, hogy ezeket a papírokat szlovák tulajdonosaik végül is eladhatják-e vagy sem, esetleg a Molnak elővételi joga van-e rájuk. Mindenesetre feltételezhető, hogy korábban éppen az eladhatóság érdekében jelölték meg a december 23-i időpontot. Ezért talán csak a korábban cserélt kisebb tétel került a piacra, és a közeljövőben várható tőzsdei bevezetés nem jelenti azt, hogy a most eladhatóvá váló Slovintegra, Slovbena kézben levő mintegy 8,6 millió részvény hamarosan a piacra ömlik.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet