BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Matávtól 52 forintos osztalékot várnak

A Matáv tegnap jelentette be, hogy macedón leányvállalatának tavalyi nyereségéből 4,8 milliárd forintot kap osztalék címén. A cég megítélése szempontjából azonban jóval lényegesebb kérdés, hogy a magyar társaság mennyit oszt szét részvényesei között. Az általunk megkérdezett elemzők 52 forintot jósolnak.

2004. február 23. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tavalyi 2,4 milliárd dénár után az idén 2,5 milliárd dénáros osztalékról döntött a MakTel közgyűlése. A mintegy 10,7 milliárd forintnak megfelelő összeg felét, 5,4 milliárd forintot a cég legnagyobb tulajdonosa a Matáv kapja. A cég ismét szinte teljes nyereségét kiosztja, az osztalék alapját képező macedón számviteli szabványok szerinti anyavállalati eredmény ugyanis 2,6 milliárd dénárra rúgott. (A társaság 51 százalékos tulajdonosa a Stonbridge Communications AD, a macedón kormány 47,12, az IFC pedig 1,88 százalékkal részesedik.)
A Matáv részvényeseit minden bizonnyal a MakTel-osztaléknál is jobban érdekli, hogy mekkora osztalékot fizet idén a magyar távközlési társaság. A lapunk által megkérdezett elemzők többsége 50 és 55 forint közötti kifizetést vár, a két szélsőérték 35 és 72 forint volt. A tíz megkérdezett elemző várakozásainak átlaga 52 forint. A társaságtól a múlt év végén még inkább 60 forintos vagy valamivel afeletti osztalékra számítottak (két elemző még most is ekkora kifizetéssel számol), a várakozások a vártnál gyengébb tavalyi számok közzététele után csökkentek. A társaság 57,5 milliárd forint konszolidált eredményt ért el, eladósodottsága az év végére a célul tűzött 30-40 százalékos sáv alsó szélére, 31,6 százalékra süllyedt. Amint Klaus Hartmann pénzügyi igazgató elmondta, a további törlesztések révén a mutató márciusra 30 százalék alá mérséklődhet.
A Matáv igazgatósága március végén dönt az osztalékjavaslatról, amelyet a várhatóan április végére kitűzendő közgyűlés hagyhat jóvá. A társaság vezetői eddig szám említése nélkül utaltak a jelentősen növekvő kifizetésre. Straub Elek elnök-vezérigazgató január közepén annyit mondott, hogy minden eddiginek többszörösére fog rúgni a kifizetés (tavaly 18 forintot fizetett a társaság), Klaus Hartmann pedig a gyorsjelentés megjelenése után szignifikánsan növekvő osztalékról beszélt.
A magas osztalékvárakozások egyébként a Morgan Stanley tavaly májusi elemzése nyomán váltak általánossá. A befektetési bank akkor még 80 forintos osztalékot valószínűsített a 2003-as üzleti év után. Az elemzők mostani várakozása szerint az osztalék - a várhatóan gyenge idei eredmény ellenére - jövőre még magasabb lesz (a Concorde 54, az Erste 70, az SSSB 75, a HSBC pedig 80 forintos kifizetést vár egy év múlva). A megkérdezett szakértők egy csoportja (Cashline, IEB) azonban idén csak kisebb, 40 forint körüli kifizetéssel számol, illetve úgy gondolja, hogy a Matáv-menedzsmentnek az 50 forint körüli osztalékért még komoly harcokat kell vívni a DT-vel (Raiffeisen). Egy-egy szakértő úgy véli, hogy a piacon még magasabb, 8-10 százalékos osztalékhozamra vonatkozó várakozások élnek, vagyis a javaslat bejelentése csalódást kelt majd, a többség szerint viszont egy 50-55 forintos osztalékjavaslat semleges vagy enyhén pozitív hatással lenne az árfolyamra.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet