BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tíz nap múlva Mol-jegyzés

2004. február 19. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A magyar privatizáció visszavonhatatlanul nagykorú lett, ez már a Postabank-privatizációkor is érezhető volt - jelentette ki Draskovics Tibor pénzügyminiszter a Mol és az ÁPV Rt. tegnap tartott közös sajtótájékoztatóján, melyen a keddi nemzetközi Mol-részvényértékesítést sikertörténetként értékelték. A villámgyorsan végrehajtott tranzakcióval - mellyel az ÁPV-nek sikerült elérnie, hogy a több mint 11 millió részvény piacra dobása ellenére csak 3 százalékos diszkontot kelljen adnia - jól jártak az adófizetők, a költségvetés több mint 73 milliárd forint bevételhez jutott.
A gyorsított könyvépítéses módszer - amelynek következtében jó néhány potenciális befektető csak kedden értesült arról, hogy egyáltalán ajánlatot tehet és négy nap múlva már fizethet is - sikeresnek bizonyult (ez nemzetközi értékpapírpiacon gyakori eljárás, de csak szofisztikált befektetőknél és ismert társaságok esetében alkalmazható). Olyannyira, hogy Kamarás Miklós ÁPV-vezérigazgató lehetségesnek tartotta a következő Mol-értékesítést is hasonlóképpen lebonyolítani.
Mindazonáltal ennek részleteiről még korainak tartotta beszélni. Megjegyezte, hogy eladási kényszer nincs, az értékesítés a piaci elemzést követően valósulhat meg. Ugyanakkor kizárta azt a lehetőséget, hogy a PKN-nek adnák el a maradék 12 százalékot, a PKN-nel való üzletkötés lehetősége szerinte a Mol számára áll fenn. Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója ezzel egyetértett, nem kívánt viszont nyilatkozni arról, hogy ilyen tranzakcióra valaha sor kerül-e.
A sajtótájékoztatón bejelentették a közelgő lakossági értékesítés részleteit is. A hazai befektetőknek szánt csomag 492 ezer darab részvényt tartalmaz majd - hazai befektetők alatt a magánszemélyek és a nem intézményi befektetőknek számító jogi személyek értendők -, az értékesítési ár a nemzetközivel megegyező 6500 forint lesz. Vági Márton, az ÁPV Rt. vezérigazgató-helyettese elmondta, hogy az értékesítés során a decemberi próbálkozáshoz hasonlóan lehetőség lesz részletfizetésre, 2500 forint erejéig, a fennmaradó összeget október 1-jéig kell megfizetni. A részletfizetéses konstrukció ugyanakkor kizárólag a magánszemélyek számára lehetőség, ők is csupán 200 darabra adhatnak le igénylést. További kedvezmény pedig nem lesz és túljegyzés esetén sem növelhető a hazai befektetők számára eladott mennyiség. A készpénzes konstrukcióban 1500 darabot lehet jegyezni, amit már nem korlátoznak a magánszemélyekre. A várhatóan március első napjaiban induló jegyzés 5 napig tart majd, de túljegyzés esetén hamarabb is lezárható.
A hazai értékesítés feltételeiből - akárcsak a sikeres nemzetközi eladásból - jól látszik, hogy a korábbi értékesítés kudarca és a költségvetési szigorítások az ÁPV-s vezetőkre is megtették hatásukat. Az elsődleges cél a bevétel maximalizálása lett, amit csupán követhet a hazai befektetési kultúra árkedvezményekkel való - vitathatóan célszerű - támogatása. Így logikus, hogy a hazai befektetők is csak azt a minimális - és a jelenlegi tőzsdei áralakulás fényében amúgy is olvadó - diszkontot kapják, amit a befektetési alapok, a hitel lehetősége a magánszemélyek számára ehhez a korábban megszokotthoz képest jóval kevesebbet tesz hozzá. Ugyanakkor a hazai értékesítés jó eséllyel így is sikerre számíthat, ennek döntő kritériuma egyértelműen a jegyzéssel egyidejű tőzsdei áralakulás lesz. Kedvező, a 6500 forintot érezhetően meghaladó ár esetén szinte bizonyos a hazai siker, nagy valószínűséggel már a részletfizetéses jegyzések elvihetik a teljes csomagot, különösen mivel számukra allokációs elsőbbséget biztosít az eladó ÁPV.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet