Az ÁPV Rt.-nek a várakozásoknak megfelelő, 6500 forintos áron sikerült értékesítenie a Mol Rt. alaptőkéjének 10,5 százalékát kitevő, 11 millió 316 ezer Mol-részvényt Londonban külföldi és kisebb részben hazai intézményi befektetőknek. A vagyonkezelő ezzel 73,5 milliárd forintos bevételre tett szert, tulajdoni részesedése viszont 12,2 százalékra csökkent a Molban. A túljegyzés mértékéről nem adtak ki hivatalos tájékoztatást. A sikeres zártkörű intézményi értékesítést követően akár már heteken belül sor kerülhet mintegy félmillió darab részvény magyarországi, kisbefektetőknek történő értékesítésére is - nyilatkozta a televízió Napkelte című műsorában tegnap reggel Draskovics Tibor pénzügyminiszter. Ugyanakkor az ÁPV Rt. a nemzetközi kibocsátás során vállalta, hogy 180 napig - a belföldi kisbefektetőknek történő értékesítést leszámítva - nem ad el további részvényeket.
A kibocsátás a tavalyi fiaskót követően egyértelmű sikerként értékelhető az ÁPV Rt., a volt és az új pénzügyminiszter számára is. Az értékpapír-piaci siker is - úgy tűnik - megvan, legalábbis tegnap az árfolyam a Budapesti Értéktőzsdén is stabilan tartotta magát a 6700 forintos szint felett. Ebből arra lehet következtetni, hogy a tavalyi sikertelen kibocsátás nagymértékben növelte a külföldi befektetők bizalmát a Mol és a magyarországi részvényvásárlás iránt (a Portfólió című internetes lap szerint 50 százalékos volt a túljegyzés mértéke). Ez mintegy 6 milliárd forinttal több bevételt eredményezett mint a tavalyi, feltételezhetően 5900 forintos ár körül sikertelennek nyilvánított akció.
A magyarországi kisbefektetők számára vélhetően jó hír, hogy a korábbi felesleges izgalmak és hiába befizetett pénzek után heteken belül sor kerülhet a belföldi értékesítésre is, vélhetően a korábbiakhoz hasonló feltételekkel. Ezek 2500 forint részlet befizetése után 300 részvény vásárlását tették lehetővé és a papírok néhány hónapos megtartása esetén a fennmaradó vételárból további 500 forint kedvezményt kínáltak. Kérdéses, hogy a kedvezményrendszeren az ÁPV Rt. sokat kíván-e változtatni, a Draskovics Tibor által említett félmillió részvény mindenestre egyezik a korábbi, 492 ezer darabos alapmennyiséggel. Bizonytalan és az eddig erről nem nyilatkozó ÁPV döntésétől függ, hogy most is várható-e teljes árú jegyzés, illetve túljegyzés esetén megnövelik-e az eladni tervezett mennyiséget (akkor a maximális jegyzés ennek mintegy háromszorosára mehetett fel). A jegyzési kedv nyilvánvalóan ezektől a részletektől függ majd, mindenesetre a jelenlegi tőzsdei áralakulás fényében - ha addig nem változik -, 6500 forinton bizonyára találhatók majd magyar befektetők, akik lejegyzik az itthonra felkínált részvényeket.
