Tegnap reggel megérkezett Bukarestbe az OTP akvizíciós átvilágító stábja, hogy megvizsgálja az egyszázalékos piaci részesedéssel rendelkező romániai RoBankot - értesült a NAPI Gazdaság. Csányi Sándor elnök-vezérigazgató a gyorsjelentést értékelő pénteki sajtótájékoztatón jelentette be, hogy zöldmezős beruházás helyett inkább egy 12 fiókkal rendelkező kisbank megvásárlásával terjeszkednének keleti szomszédunknál. A nagy létszámú, Szófiában és Tiranában már tapasztalatot szerzett stáb vizsgálatának tárgya hivatalosan meg nem erősített információk szerint 22 millió eurós saját tőkével rendelkezik, 2003 végén a mérlegfőösszege 130 millió, a nyeresége pedig 2,1 millió euróra rúgott az előzetes, nem audiált számok alapján.
A legnagyobb tulajdonos a török Bajraktar család, amely - a bank honlapja szerint - az egyik leggyorsabban növekvő török befektetési holdingcég tulajdonosa. A 37 százalékkal részesedő Balli Group pedig egy londoni székhelyű befektetési holding.
Az OTP információink szerint a meglévők mellett 40-50 új fiókot nyitna Romániában, és megkezdené a lakossági ügyfelek toborzását (a banknak jelenleg csak vállalati ügyfelei vannak). A magyar bank - a vételárral együtt - 50-100 millió eurót költene romániai befektetésére - persze amennyiben az adásvétel megvalósul. Az erőltetett növekedési pálya és az ügyfélszerzés miatt az első évek nyilván veszteségesek lennének.
Az OTP ugyanakkor a hírek szerint nem az egyetlen kérője a RoBanknak. A hvg.hu szerint a Ziarul Financiar című román gazdasági lap úgy értesült, hogy a görög Piraeus Bank is érdeklődik a társaság iránt.
