A tőzsdei társaságok összesített tavalyi eredménye - adózás után - minden korábbi rekordot megdöntve elérte a 323,9 milliárd forintot, ami 19 százalékkal több, mint ugyanezen kör 2002-ben elért 272,2 milliárdos teljesítménye. A 48 működő társaság közül (a 49., a Milton végelszámolás alatt áll) kilenc zárt veszteséggel, a 2002-es 12-vel szemben. A két újonc, a Forrás és az FHB öt-, illetve tízszeresére növelte adózott eredményét. A 48 cég közül 33 javította eredményét, igaz, közülük öten a veszteségüket csökkentve érték el ezt.
Az ötvenmilliárdot meghaladó profittöbblet valójában alig néhány cégnek köszönhető. A Mol - részben egy adótechnikai lépésnek is köszönhetően - 65 milliárdról 100 milliárdra, az OTP 55 milliárdról 83 milliárdra növelte adózott eredményét. E két cég nélkül a tőzsdei cégek összesített eredménye 10 százalékkal csökkent volna, jórészt az exportőrök rossz teljesítménye miatt. A nagyok közül a Richter eredménynövekedése (15 százalék) az átlag alatti, de pozitív volt. A Matáv viszont - a vezetékes távközlés évek óta tartó gyengélkedése illetve a devizaadósságai miatt - 68 milliárdról 57,5 milliárdra mérsékelte nyereségét.
A közepes méretű cégek jó része elég gyengén szerepelt tavaly. A Danubius korábbi 3-4 milliárdos profitja - a forint gyengülése miatt - elolvadt (adósságain 2 milliárdos pénzügyi veszteséget számolt el), a Rába, amely már 2002-t is veszteséggel zárta, négyszeresére, 7,3 milliárdra növelte azt. Duplázott e téren a Pannonplast is, mindkét cégnél a veszteség felét a pénzügyi tételek adták. A 2002-ben még csaknem nullszaldós Synergon és a stabilan nyereséges NABI is hasonló okokból fordult tavaly masszív mínuszba.
A két vegyipari cég helyzete eltérően alakult. A BorsodChem profitja megfeleződött (12 milliárdról 6 milliárdra), ám a 2002-ben rendkívül rossz évet zárt TVK tudott javítani (1,8 milliárdról 5 milliárdra). A Fotex a Westellel kötött szerencsés üzlet révén két és félszeresére növelte adózott eredményét (1,5 milliárd forintra), az Antenna pedig - a Vodafone-ballaszttól jórészt megszabadulva - kétmilliárdos veszteséget fordított nullába. A Graphisoft hosszú vesszőfutás után tavaly már minden tekintetben jó évet zárt, 675 milliós veszteségét ugyanekkora (683 milliós) nyereségbe fordította. A kisebb cégek közül sikerült lefaragnia veszteségei zömét a Gardéniának, a Novotrade-nek és a Humetnek, az évek óta egyre nehezebb helyzetben lévő Styl viszont még magasabb, 570 milliós mínuszról számolt be. A hat áramszolgáltató összesített eredménye (29 milliárd forint) 12,7 százalékkal magasabb, mint 2002-ben, ám a cégek az összeredményből sokkal kisebb mértékben (9 százalékkal) részesednek, mint a korábbi években.
A tőzsdei cégek 19 százalékos összesített eredménynövekedése szinte pontosan megegyezik a BUX 2003-as 20,3 százalékos növekedési ütemével, ám ebből valószínűleg korai lenne arra következtetni, hogy a magyar tőkepiac már hatékony piac. Az viszont figyelemre méltó, hogy az árfolyam/nyereség hányados (P/E mutató) évek óta először két számjegyű, és 11,5-ös értéke már nem tér el látványosan a fejlett piacokra jellemző átlagoktól. (2000 tavaszán e mutató 15 felett járt a BÉT-en.) A B kategóriában egyébként 10 alatti a P/E átlag, köszönhetően az áramszolgáltatók - befektetői szemszögből - meglehetősen kedvező mutatójának.
A tőzsdei cégek pénzügyi adatainak hagyományos összehasonlításából kitűnik, hogy a saját tőkére vetítve az FHB volt a legeredményesebb, nyeresége év végi saját tőkéjének egyharmadára rúgott. Nem sokkal maradt el tőle a Zwack és az OTP sem, de az áramszolgáltatók között is akadt csaknem 15 százalékos nyereséghányadosú cég (Elmű). A két legnagyobb vesztő, a Rába és a Styl tavalyi vesztesége megmaradt saját tőkéjének csaknem felére rúgott.
A tőzsdei árfolyam és a saját tőke hányadosa (P/BV mutató) alapján a két bank (OTP, FHB) és a Richter a tőzsde legértékesebb cégei, mindegyik saját tőkéje két és félszeresét éri a parketten. Őket a BorsodChem és a Zwack követi. A négy éve még 500 százalék feletti P/BV mutatóval listavezető Matáv már alig éri másfélszeresét könyvértékének. Az olcsó papírok között a likvid részvények közül a veszteséges Pannonplast és a nyereséges Fotex egyaránt 40 százalékos P/BV aránnyal járnak az élen, bár a B kategóriában találni még olcsóbb részvényeket is. A Domus tőzsdei ára a könyvérték alig egyötöde, a Gardéniáé pedig egykilencede. Az árampapíroknál a P/BV mutató megfelel az eredménytermelő képességbeni különbségeknek, így az Elmű több, mint kétszer olyan értékes, mint az Émász.
