BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Osztalékban az Elmű az éllovas

Jó évet zártak tavaly az áramszolgáltatók, a hat cég összesített árbevétele 9,9, adózás előtti eredménye 15,7 százalékkal bővült. Effektív adókulcsuk viszont magasabb, mint bármely más tőzsdei cégé, így az adózott eredmény (29 milliárd forint) csak 12,7 százalékkal gyarapodott. A legtöbb osztalékra ismét az Elmű részvényesei számíthatnak.

2004. február 15. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az árampiac 2003. eleji részleges liberalizációja ellenére jó évet zártak tavaly az áramszolgáltatók. Összesített árbevételük 546 milliárd forintról 600 milliárdra, adózás előtti eredményük 31,4 milliárdról 36,4 milliárdra nőtt. Ebben a februári és az augusztusi tarifaemeléseknek volt nagy szerepe, amelyek az értékesítési oldalon 10 és 9 százalékkal növelték az árakat. Ugyanakkor a zömmel nagyfogyasztókat kiszolgáló Émászt érzékenyen érintette több nagy ügyfelének elpártolása, például a BorsodChem és a TVK is már közvetlenül szerzi be áramszükségletét. Valamennyi cég tudta csökkenteni hálózati veszteségét, legnagyobb mértékben (11,8 százalékról 10,3 százalékra) az Elmű.
A fővárost és környékét ellátó szolgáltató más szempontból is élen jár. Árbevétele a szektor összbevételének már több mint 30 százalékát adja, növekedési üteme évek óta jelentősen meghaladja az átlagot. Míg a kilencvenes évek végén még az Édász volt a befektetői szempontból legvonzóbb árampapír, e szerepet az utóbbi két évben az Elmű vette át. Az Elmű részvényenkénti adózott eredménye kis híján elérte a kétezer forintot (1960 forint), és csak azért nem sikerült átlépnie a bűvös határt, mert egy 350 milliós adóbírságnak köszönhetően effektív adókulcsa váratlanul 21,5 százalékra ugrott. (A többi áramszolgáltató is bőven 18 százalék felett fizet.)
A hat áramszolgáltató eredménystruktúrája meglehetősen eltér egymástól, ám az közös, hogy az Édász kivételével mindegyik több kamatot fizet, mint amennyit kap. Elszámolási sajátosságok miatt a hálózati hozzájárulást néhányan rendkívüli eredményként mutatják ki, ez az Édásznál milliárdos tétel.
A cégek közül vitathatatlanul az észak-magyarországi Émász van a legrosszabb helyzetben, nem véletlenül kerül ötezer forintba a tőzsdén. A legkisebb osztalékra is az Émász részvényesei számíthatnak, itt akár az is előfordulhat, hogy a fő tulajdonos RWE (amely az Émász mellett az Elműben és a Mátrai Erőműben is a magas osztalékfizetést szokta pártolni) az osztalék ellen dönt. A többi cégnél azonban az utóbbi évek tapasztalatai alapján biztosra vehető a 90-98 százalék közötti kifizetési hányad. A Démász esetében az osztalék - a NAPI Gazdaság információi szerint - a részvényenkénti eredménynél magasabb is lesz (1200 forint), aminek az az oka, hogy a Démász az egyedüli áramszolgáltató, amely nem a magyar, hanem a nemzetközi számvitel szerinti adatait teszi közzé. Az osztalékfizetés alapjául szolgáló magyar eredménye viszont 8,38 százalékkal magasabb a tavalyinál, így a tavalyi 1111 forint helyett reális az 1200 forint.
A többi cég osztalékát csak becsülni tudjuk. Az Elműnél igen valószínű az 1900 forintos kifizetés, így - figyelembe véve a 14 800 forintos tőzsdei árfolyamot - e részvénynek a legmagasabb (12,8 százalékos) a pillanatnyi osztalékhozama. Nem sokkal marad el ettől a 11,1 százalékos hozammal kecsegtető Dédász sem. Mindkét papírnak „szépséghibája” a korlátozott likviditás, ami jórészt arra vezethető vissza, hogy akik „bespájzoltak” az árampapírokból (jórészt alapkezelők), hosszú távon akarják kihasználni a csökkenő kamatszint és a lassan, de biztosan növekvő osztalék előnyeit.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet