BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megvan a Molnál a százmilliárd

2004. február 15. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az első hallásra is meghökkentően magasnak hangzó, az elemzők legoptimistább becsléseit is meghaladó, 100,3 milliárdos nettó eredmény helyett a társaság által elért, szintén igen magas, 85 milliárdos üzleti eredményre hívta fel a figyelmet a társaság vezérigazgatója, Mosonyi György a gyorsjelentés alkalmából tartott sajtótájékoztatón. A vezérigazgató szerint a Molnál kezdenek beérni az 1999-ben meghirdetett stratégia eredményei, és bár a tavalyi évben néhány külső tényező is segítette a társaságot, alapvetően ez tette lehetővé a minden eddiginél jobb üzleti eredmény elérését.
A külső körülmények közül a vezérigazgató kiemelte az olajárak - az elemzői várakozásokkal ellentétes - magas szinten való stabilizálódását (így forintban számolva a kőolajárak stabilan szinten maradtak, a forint és a dollár együttes gyengülése ellenére).
Ez segítette a kutatás-termelési üzletágat, amely a hazai kitermelés 8 százalékos növekedése és a Jukosszal közös olajmezőn fokozódó kitermelés ellenére is a tavalyinál alacsonyabb, 44,9 milliárd forintos üzleti eredményt tudott csupán produkálni. (Együttesen 13 százalékkal nőtt a kitermelés az előző évhez képest.) Ennek oka a gázár-kompenzációs alapot eltartó megemelt bányajáradék volt, amely nélkül az üzletág 61,1 milliárd forintot hozott volna. Ez 19 százalékos növekedés - de sajnos csupán lett volna.
A feldolgozás-kereskedelem teljesítményét viszont semmi sem tudta igazán rontani, annál inkább volt, ami javította. Mégpedig a tavaly 98 százaléknál nagyobb arányban megszerzett és konszolidált Slovnaft, amely a Molnak a kedvező árviszonyok hatására amúgy is közel 30 százalékkal javuló üzleti eredményén annyit lendített, hogy a tavalyi évvel való összehasonlítás végül 86 százalékos javulást mutat. Az így elért 69,4 milliárd forinthoz - ebből a Slovnaft hozzájárulása önmagában 23,3 milliárd forintot tett ki - mindazonáltal hozzátartozik, hogy a céget segítette a finomítói árrésnek az előző évinél kedvezőbb alakulása is.
Az örökké problémás gázüzletágra még tavaly sem lehetett büszke a Mol, hiszen az - 2002-höz hasonlóan - 2003-ban is veszteséget hozott, bár sokkal kevesebbet, 5,1 milliárd forintot. Csupán a korábban létrehozott kis gázszolgáltató társaságok eladásából származó egyszeri, 11 milliárdos nyereséget hozó bevételnek köszönheti a Mol, hogy 2003-ban mégis pozitív, 5,9 milliárdos üzleti eredményt tudott ezen a területen felmutatni. Az ok továbbra is a magas importgázár és a csupán az év utolsó időszakában rendezett hazai értékesítési ár. Figyelemre méltó ugyanakkor, hogy a társaság a tavalyi utolsó negyedévben már-már pozitív üzleti eredményt tudott felmutatni magán a gázértékesítésen is, ami a jelenlegi szabályozás szerint a jövő évben akár folyamatos is lehet. Ez pedig igencsak megtámogathatja az olajtársaság összesített eredményét.
A petrolkémiai szegmens viszont továbbra sem tudott kilábalni nehéz helyzetéből, pedig az üzletágat segítették az árfolyamváltozások, a dollár gyengülése. Az alapanyagárakat ugyanis dollárban számolják el, míg az értékesítés alapvetően euróban történik. Mivel az alapanyagok ára, amelyeket a Mol szállít a petrolkémiai üzletág egyik főszereplőjének, a TVK-nak, dollárban 22-23 százalékkal emelkedett tavaly, az euróban jegyzett polimerárak pedig egy százalékkal csökkentek, látható, hogy a devizák árfolyamváltozása nem volt képes ellensúlyozni a vegyipar számára kedvezőtlen áralakulást. Így nem csoda, hogy a petrolkémiai szegmens összeredménye csupán 0,9 milliárd forint lett.
Összességében kifejezetten jó évről adhatott számot a Mol Rt., még akkor is, ha nem számolunk a gázüzletág eszközeinek átértékeléséből adódó 36,5 milliárd forintos rendkívüli eredménynövekedéssel. Az ezzel együtt számított 100 milliárdos eredmény és a 991 forintos részvényenkénti eredmény pedig már azt a rendezett gázárak és az akvizíciók útján elért szinergiahatások teljes kiaknázását követően remélhetőleg általánossá váló helyzetet vetítik előre, amikor az lesz a rendkívüli, ha az olajcég éves eredménye nem éri el a 100 milliárdot. Remélhetőleg ez már a jövő évtől bekövetkezik, legalábbis az elemzők jóslatai ezt valószínűsítik. Akkor a Mol vélhetően a tavalyinál sokkal nagyobb sikerrel vághat bele egy újabb nemzetközi értékesítésbe is.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet