Jól indult az Egis 2003/2004-es üzleti éve. Az októbertől decemberig tartó első negyedévben 17 százalékkal növekvő belföldi és - dollárban - 10 százalékkal emelkedő exportárbevételről számolt be a gyógyszergyár. A belföldi eladások egymilliárd forinttal emelkedtek - igaz, ennek a társaság vezetése a támogatási rendszerben bevezetett átmeneti intézkedések miatt nem örülhetett felhőtlenül, a többleteladások után ugyanis csaknem 600 millió forintot kellett befizetnie az OEP kasszájába. A forgalom növekedéséhez hozzájárult az áfa bevezetését megelőző készletezés, ám ennek hatása a társaság becslése szerint csak 400-600 millió forint lehetett, ami megegyezik az egy évvel korábbi időszakban az áremelés előtti felvásárlások hatásával.
Vagyis a 17 százalékos növekmény valós keresletnövekedés lehetett. Az Egis piaci részesedése 6,8 százalék, ami alapján továbbra is a harmadik legnagyobb szereplő.
Az export 34 millió dollár volt - 10 százalékkal magasabb a meglehetősen gyenge bázisnál -, ám a dollárgyengülés miatt ez forintban csak félszázalékos növekedést jelent. Marosffy László gazdasági vezérigazgató-helyettes szerint az export nem volt ugyan nagy, viszont jó volt az összetétele. Ez egyrészt a jobban jövedelmező piacok arányának növekedését jelenti, másrészt ezen belül nagyobb súllyal szerepeltek a jobb árréssel eladható termékek is.
Jelentősebb bővülést a stratégiai piacokon - a FÁK-országokban (39 százalék) és Kelet-Európában (24 százalék) - sikerült elérni, de legjobban a nyugat-európai késztermékexport emelkedett. Az ottani 43 százalékos növekmény nagy részét a franciaországi szállítások adták. A jelentést értékelő tájékoztatón elhangzott: a korábbiakkal ellentétben már az ide irányuló szállítások is egészen jó nyereségtartammal bírnak, ha a FÁK-ba irányuló kivitelét nem is érik el.
A társaság számára a jövőt jelentheti a generikus termékek nyugat-európai exportja, ami a francia partnerrel nagyon ígéretesen alakul - mondta a NAPI Gazdaságnak Orbán István elnök. A folyamatot megkönnyíti az EU-csatlakozás, ami után majd nem kell külön minden országban törzskönyveztetni a termékeket. A kivitel gyenge pontját jelentette a 42 százalékkal csökkenő a hatóanyagexport, ám ez az év hátralévő részében javulni fog.
Az Egis közvetlen költségei tíz százalékkal csökkentek. A társaság bruttó fedezete így az egy évvel korábbi 54 százalékkal és a 2002/2003-as üzleti év 57 százalékos átlagával szemben 60 százalékra emelkedett. A gyorsjelentés megjegyzi, hogy a hatóanyagexport növekedésével és a termékszerkezet változásával a negyedéves forgalmak várhatóan nőni fognak, míg a fedezet átlagosan 57 százalék körül alakulhat. Míg az igazgatási és kutatási költségek 10 százalék feletti emelkedése átmenetinek tekinthető, a kereskedelmi költségek az év folyamán tovább nőnek majd. Az Egis ugyanis erősíti kereskedelmi hálózatát, létszámuk az idén mintegy 60 fővel nő, s a kereskedelem már az összes költség 25 százalékát teszi ki.
A gyógyszerkasszába történt - a jelentés szerint „remélhetőleg egyszeri” - 596 milliós befizetés nagymértékben járult hozzá ahhoz, hogy az egyéb tételek egyenlege mínusz 961 millió forintra emelkedett. Az üzleti eredmény 40 százalékkal, 1,595 milliárd forintra nőtt, az egyszeri tétel nélkül azonban bőven kétmilliárd forint felett volna. A pénzügyi eredmény 184 millió forint lett, ezen belül 112 milliót hoztak a fedezeti ügyletek. A társaság az idén az eurókockázat ellen forward ügyletekkel, míg a dollárkockázat ellen drukkolással védekezik - mondta Marosffy -, vagyis a társaság vezetése bízik benne, hogy a dollár már nem gyengül tovább. Az adózott eredmény 1,587 milliárd forint lett, az idén is 11-12 százalékos adóteherrel számolnak.
Az Egis négy új generikus terméket vezet be az idén a belföldi piacon, amelyek közül legígéretesebbnek a Vasilip nevű koleszteringyógyszer tűnik. A gyár nem változtatott támogatott termékeinek árán, és a támogatásátsorolások sem érintettek Egis-gyógyszereket. A vény nélkül kapható termékek esetében januárban 2 százalékos áremelést hajtottak végre, ami az alacsony árú termékek októberi áremelésének hatásával együtt éves szinten 1,2 milliárdos többletbevételt jelenthet.
A befektetők a gyorsjelentés hatására valósággal rávetették magukat az Egisre, a részvény árfolyama 2003. február 17-e, a deramciclane-zuhanás óta először ismét 10 ezer forint fölé került.
