Február 16-án lesz az OTP Jelzálogbank Rt. következő, eddig a második olyan jelzáloglevél-aukciója, amelynek célcsoportja az intézményi befektetők köre. Ezen egyetlen sorozat, a tízéves OJB2014/I jelzésű papír szerepel majd, amely a novemberi első ilyen kibocsátáson már bemutatkozott és a tőzsdén is forog. (Eddig egyetlen napon, január 21-én volt forgalma, 91,75 százalékos áron.) A fix évi 8 százalékos kamatozású kötvényből mindössze egymilliárd forintnyit kínálnak, ám előrebocsátják, hogy túljegyzést a pénzintézet elfogadhat, ha úgy dönt. Az aukcióra csak hazai és külföldi jogi személyek tehetnek ajánlatot, az azonban aligha van kizárva, hogy őket magánszemélyek megbízzák.
Amint a jelzálogbanknál lapunknak néhány nappal ezelőtt elmondták, a hasonló lejáratú állampapírok hozamához képest 100 bázispont körüli hozamfelárban reménykednek; novemberben a felár két különböző papírra 113, illetve 108 bázispont volt. (NAPI Gazdaság, 2004. február 5., 11. oldal.) Tartalék megoldásnak az OTP-csoport is ott áll a háttérben, akárcsak tavaly. Hangsúlyozták, hogy ezúttal nagy a vevőoldali nyomás - elsősorban a külföldiek részéről -, a jelzések alapján akár nagyobb mennyiség, 50-100 milliárd forint értékben is elkelnének a bank jelzáloglevelei. A tervek szerint a jövőben havi 5-10 milliárd forintot adnának el hasonló módon, ám a mennyiséget fel- és lefelé is rugalmasan kezeli a jelzálogbank.
Még ezen a héten jegyezhetők az első, a lakosságnak szóló OTP-jelzáloglevelek is. Az utóbbi hónapokban jellemző, elvileg nyilvános, de az OTP Bank jegyzési elsőbbsége miatt gyakorlatilag zártkörű kibocsátásokkal sem hagytak fel. A legutóbbi, már idén májusban lejáró diszkont típusú papírból a jövő héten újabb egymilliárdnyit bocsátanak ki.
